Въпреки конфликта в Украйна, 54% са запазили положителното си отношение
Българите продължават да харесват Русия, но не вярват, че тя може да бъде техен модел за развитие и да им предостави по-надеждни гаранции за просперитет и сигурност от членството в ЕС и НАТО. Това сочат данните от проведеното по поръчка на Европейския съвет за външна политика проучване на агенция "Алфа Рисърч” за обществените нагласи по повод на конфликта в Украйна и позицията на България.
Въпреки конфликта в Украйна, емоционалната привързаност на българите към Русия остава висока. 54% са запазили положителното си отношение, а други 7% твърдят, че й симпатизират дори повече от преди анексирането на Крим. За 40% действията на Русия в този конфликт пораждат негативно отношение. От тях само 9% заявяват, че са имали негативно отношение към Русия и преди конфликта, а останалите 30% са променили позицията си заради политиката й към Украйна. Русия влошава образа си за жителите на София и най-вече сред 18-30 годишните, докато възрастните хора над 60 години остават ядрото на подкрепата за руската политика.
Мнозинството от българите подкрепят членството на страната ни в НАТО. За 42% от хората участието ни в алианса е важно за сигурността и отбраната на България, а 22% смятат, че то е вредно за страната. 53% са на мнение, че България трябва да изпълнява всичките си задължения като лоялен член на алианса, 32% - че в зависимост от ситуацията може да не изпълнява някои от тях и само 14% - че не трябва да ги изпълнява и е по-добре да напусне НАТО.
Проевропейската ориентация и подкрепа за политиката на ЕС преобладава във всички образователни и възрастови групи. Единствените, сред които желанието за външнополитически съюз около Русия доминира, са симпатизантите на БСП, АБВ и „Атака”.
Силните фигури и лидери, които биха могли да повлияят за позитивния изход от конфликта Украйна-Русия се виждат в лицето на руския президент Владимир Путин (51%), германския канцлер Ангела Меркел (31%), президента на САЩ Барак Обама (25%).
Терористичните атаки в различни райони на света през последните месеци допълнително изострят общественото внимание към този проблем. 75% от хората смятат, че действията на "Ислямска държава” и други терористични групи представляват по-голяма заплаха за мира, отколкото конфликта Русия-Украйна.