Какво е актуалното състояние на пътя?
"Забелязах, че условията за пътна безопасност в тази отсечка не са спазени. Бетонното съоръжение е изяло голяма част от пътното платно. Това нещо би могло да се реши с две стоманобетонови греди. Това е и една от основните причини за катастрофата. Втората причина е липсата на отводнителни съоръжения по пътното платно”, коментира в "Здравей, България" инж. Владимир Жиянски, пътен експерт и проектант, работил по виадуктите на "Витиня".
Протестиращите в Своге: Не направиха пътя за това движение (ВИДЕО+СНИМКИ)
Той изтъкна и трета причина за инцидента, която се вижда с просто око. По думите му е редно асфалтовата настилка да има т.нар. набита фракция, която повишава сцеплението при всякакви атмосферни условия.
"Във всички опасни участъци в България трябва да има такова нещо”, допълни той. Особено внимание трябва да се обърне на мостовите съоръжения и виадуктите по магистралите.
Лабораторията, тествала асфалта, е собственост на "Трейс груп"
„Четвъртата причина е, че поставената мантинела не върши никаква работа. В такива опасни участъци е редно да се сложат големи стоманобетонови блокове, които се наричат „Ню Джърси” и масово се прилагат в Западна Европа и в нашите съседки. За съжаление у нас все още няма задължението да бъдат поставени такива предпазни съоръжения. Ако ги имаше, автобусът нямаше да пропадне”, обясни инж. Владимир Жиянски.
Като пета причина той изтъкна субективния фактор.
Нанков: Ще проверим всички, участвали в ремонта на пътя край Своге
"Не е нормално на шест месеца да се проверява техническото състояние на автобуса, а да не се провеждат курсове за шофьорите. В дадения случай шофьорът на автобуса е попаднал в нестандартна ситуация и при условие, че не е обучен, това е и крайният резултат”, на мнение е Жиянски.
По думите му заради това са нужни регулярни курсове за шофьорите.
ПОЛИТИЧЕСКИ ПРЕСТРЕЛКИ: Кой е виновен за некачествения асфалт и допуснатите нарушения?
"При полагането на асфалт трябва да се съобразяваме с натоварените условия по българките пътища. Инцидентът не би се случил, ако се бяха положили други технологии, които вече съществуват. Полимерите повишават качествата на асфалтовата смес”, обясни експертът в производството на асфалтови смеси Иван Стателов.
По темата работиха още: Габриела Андреева, Мия Димитрова
ВСИЧКО ЗА ТРАГИЧНИЯ ИНЦИДЕНТ ЧЕТЕТЕ ТУК
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.