Как влияе на здравето ни смяната на часа?
Тази нощ изместихме стрелките на часовника. За пореден път преминахме на зимно часово време. С час напред или назад – как се отразява тази промяна на сърцето ни? Отговорът на този и още много въпроси даде кардиологът професор д-р Иво Петров в ефира на "Събуди се".
Той беше категоричен, че всяка голяма промяна е стрес за организма, но връщането на стрелките назад създава повече комфорт в сравнение с местенето им напред. Според кардиолога промяната към лятно часове време е по-неблагоприятна.
Зимно или лятно време - какво предпочитат българите?
"Проучванията показват, че именно понеделник и вторник след промяната на времето са най-критични. Тогава има най-голям шанс за сърдечни атаки, депресия", добави проф. Петров.
Той сподели, че е привърженик на постоянното часово време. По негови думи смяната на времето е въведена в миналото от икономическа гледна точка, която не е актуална в момента. Въпреки това нямаме друг избор освен да се адаптираме. Сутрешната гимнастика и разходките сред природата биха спомогнали за по-бърза адаптация, каза още Петров.
Кардиолози се обявиха против смяната на часовото време – защо?
"Шумът е един от съществените рискови фактори, който увеличава стреса и депресията. В миналото той се е използвал за оръжие", добави Петров.
Целия разговор гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: Ахинора Рангелова