Обидни квалификации най-често се използват срещу различните хора и малцинствата, отчитат от Комисията

В България всички изказвания, за които е съобщено, че са реч на омразата, са премахнати. Това отчита Европейската комисия. От разпространената от институцията информация в сравнение с данните от края на 2017г.  сега премахнатите незаконни съобщения и изказвания в българското виртуално пространство са с 10 % повече.

Над 60 млн. фалшиви профила във Facebook разпространяват лъжлива информация

Комисия обелязва, че данните не се отнасят за всички комуникационни канали, а само за Facebook, Twitter, Instagram и Google+, предава БТА.

Думи на омраза най-често се използват срещу различните хора и малцинствата, показва статистиката. Общо 17 на сто е делът на ксенофобските изказвания, включително и срещу мигранти, 15,6 на сто са изказванията, свързани със сексуална ориентация, 13 на сто - срещу мюсюлманите, 12,2 на сто - срещу циганите, 10,1 на сто - срещу евреите, по 5-6 на сто си поделят изказванията срещу етническия, верския, националния произход, расата, африканския произход, а 3,7 на сто - срещу половата принадлежност.

ЕК с предупреждение към България заради гражданството срещу заплащане

От европейските държави освен България само Кипър и Гърция досега са успели изцяло да премахват съобщения по получени заявки срещу реч на омразата. Чувствителен ръст се наблюдава на премахнатите съобщения в Хърватия, Холандия, Румъния и Швеция.

Най-често в ЕС сигнали за реч на омразата онлайн се получават от ползватели на Facebook, като в тази мрежа се отчита най-голям дял на сигнали от потребители. За сравнение в Instagram едва един от четири сигнала е получен от потребители, а не от проверяващи съдържанието.

ЕК днес уточни, че вече 89 на сто от съдържанието онлайн, за което е подаден сигнал, бива премахвано до 24 часа.

В Европейския съюз се възприема като престъпление откритото подбуждане към насилие или омраза, насочено срещу група хора или член на група, определена по отношение на раса, цвят на кожата, вяра, произход, национална или етническа принадлежност. 

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК. 

Редактор: Иван Иванов