Коментарът на експерта от Българска агенция по безопасност на храните по темата
Всички имитиращи продукти да бъдат отделени от млечните, но задължително опаковани, за да не се заблуждават купувачите и да не бъдат ощетени производителите. Крайния срок за изпълнение на новите правила беше 14 януари. След това започнаха и проверките. Пет месеца след разделението - увеличи ли се производството на млечни продукти за сметка на имитиращите, има ли търговци и ресторантьори, които още ни лъжат като ни предлагат имитиращи продукти вместо млечни?
Тази седмица бяха цитирани данни на Министерство на земеделието, според които изкупеното от мандрите сурово мляко е далеч по-малко от нужното, за да се произведат обявените от тях количества млечни продукти.
КАШКАВАЛ ИЛИ НЕ: Продават ли ни продукти менте и как да ги разпознаваме?
Според данните, предоставени от Института за икономически изследвания в селското стопанство, с 2 % по-малко е било количеството на млякото, изкупено за първите 4 месеца на тази година. С 2 % намаление, в сравнение със същия период за миналата година. А що се отнася до производството на сирене с растителни добавки, там процентите бележат повишение - те са с 5 повече пак за същия период, а пак сравнението го правим с началото на същия период - миналата година.
"От началото на годината бяха направени проверки във всички предприятия, които произвеждат млечни продукти, имитиращи продукти. След това бяха направени проверки в обектите, които влагат млечни продукти и имитаращи продукти - заведения за обществено хранене", каза пред камерата на "Събуди се" д-р Александрина Георгиева от Българска агенция по безопасност на храните.
Тя обясни, че задължително имитиращите продукти трябва да бъдат отделени от млечните с табелка. "Това е грубо нарушение, защото те трябва да бъдат предварително опаковани в потребителски опаковки от производителя им", каза още д-р Георгиева.
Повече по темата гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.