Ще има ли фалити заради скока в тарифите?
"Няма спекулации с цената тока за бизнеса". Това обяви в студиото на "Здравей, България" енергийният министър Теменужка Петкова. Според нея шефът на НЕК Петър Илиев е професионалист и си върши добре работата. Министър Петкова не отговори на обвиненията на бизнеса, че НЕК манипулира търгове в полза на голям енергиен играч на борсата. И препоръча за по-голяма прогнозируемост бизнесът да сключва дългосрочни договори за доставката на ток.
„Българският бизнес е изключително важен за нас. Той има възможност да получава намаление от цената на електроенергията още от края на 2015 г. Нашето правителство взе много ясно и категорично решение за това бизнесът да може да използва държавна помощ, която европейското законодателство позволява. Тя е свързана с разходите, които се правят във връзка с енергията от възобновяеми енергийни източници, влизащи в компонента на цената на електроенергията”, заяви Петкова.
„Стотици са фирмите в България, които се ползват от тази отстъпка. В рамките на компонентата отстъпката достига до 85%”, каза още министърът на енергетиката.
Бизнесът: Държавата да следи по-решително как работи пазарът на електроенергия (ОБЗОР)
Тя обясни, че пазарът на електроенергия в България е разделен на два сегмента. „Единият е пазарът за битови потребители, на който цената се определя от КЕВР и малкия бизнес, присъединен към мрежи с ниско напрежение. Бизнесът и индустрията от 2012 г. купуват своята електроенергия от свободния пазар”, посочи Петкова.
По думите й от 2016 г. у нас има борса за търговия с електрическа енергия. „Тя разполага с три платформи за търговия – „ден напред”, платформа за търговия в рамките на деня и платформа за двустранна търговия. Това, което се случва като проблем и се наблюдава в началото на всеки месец, е при търговията „ден напред”, категорична бе тя.
Според Петкова тя не е платформа, на която бизнесът трябва да закупува своята електрическа енергия изцяло. „По-предвидимо и устойчиво като решение е да се закупува енергия на платформата на базата на двустранни договори, а на платформата „ден напред” трябва да се закупуват количества енергия, които в определен момент не достигат”, категорична е Теменужка Петкова.
Ще има ли фалити на предприятия заради увеличението на цената на тока?
„Между 60-63% от електрическата енергия, която се търгува на борсата е с произход от дружествата от държавната енергетика“, обясни Петкова и допълни, че другата част е от друг играчи на пазара.
Според нея трябва да се намери начин напрежението с бизнеса да бъде премахнато. „Трябва да намерим балансирано решение за българския бизнес, а от друга страна трябва да мислим и за държавната енергетика, защото тя е една много важна част от българската икономика“, увери тя.
Министър Петкова не отговори на обвиненията на бизнеса, че се допуска един и същ играч в лицето на Христо Ковачки, да узурпира през фирми целите количества, така че да вдига цената на електроенергията до рекордни нива.
„Това е свободен пазар, на който единственият регулатор е търсенето и предлагането. Ако отворите цените на борсата в региона за днес, ще видите, че България е с най-ниската цена на електрическа енергия за платформата „ден напред”, каза тя.
„Всеки един участник в пазара или потребител на енергия, който разполага с някакви данни за определено странно поведение на определени играчи на пазара, има възможност да депозира такъв сигнал до КЕВР, която има всички правомощия да разследва подобни случаи”, посочи още Петкова.
Петкова: Електроенергийната борса работи изключително добре
Според нея шефът на НЕК Петър Илиев е добър професионалист и си върши работата добре. „Той е вече пета година изпълнителен директор и оглавява НЕК. Безспорно е човек, който има опит и е професионалист в тази област. НЕК премина през много тежки моменти през последните години. Смея да твърдя, че г-н Илиев се справяше абсолютно адекватно и добре със ситуацията”, категорична бе тя.
Петкова коментира и аварията на шести блок на АЕЦ „Козлодуй": "Не бива да се спекулира с темата. АЕЦ "Козлодуй" е една от най-сигурните в света и отговаря на най-високите стандарти за безопасност. Веднага след аварията имаше информация на сайта, беше пуснато и прессъобщение до всички медии”, посочи тя.
По темата за придобиването на ЧЕЗ от "Еврохолд" Теменужка Петкова коментира, че подобен тип сделки се реализират от чешката държава и се реализират по чешкото законодателство. „Българската държава няма как да влияе и въздейства на подобен тип сделки”, категорична бе тя.
Цената на тока за бизнеса скочи с 203%
В Казанлък фирма, която е сред световните лидери в производството на хидравлични мотори, среща сериозни затруднения заради високите цени на тока. „Липсата на стабилност и на яснота във възможностите за планиране на разходите и на ангажираността в производството е нещо, което не пожелавам на нито един бизнес. Бизнесът у нас, въпреки че е в преход и има ръст през последните години, е подложен на зверски натиск от страна на държавата с нейното активно неучастие в гарантиране на стабилостта”. Това коментира Владимир Спасов - прокурист на предприятието.
По думите му високите цени на тока за бизнеса се отразяват на всички в предприятието. „Хората са ни ценни, не можем да говорим засега за уволнения и намалявания на заплатите. При продължаваща такава тенденция обаче, ще трябва да се замислим и за такива мерки”, каза още той.
По-късно Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори излезе с позиция и опровержение по повод твърдения, направени от енергийния министър Теменужка Петкова в ефира на "Здравей, България" в петък сутрин.
"Днес от ефира на NOVA министър Теменужка Петкова произведе фалшива новина като заяви, че България е най-евтиният пазар на електроенергия днес. По-долу е видно, че цената на българската борса е 2-рата най-висока цена в Европа. Г-жо Министър, това вие трябва да го знаете най-добре - все пак вече 5 години сте Министър! От началото на юли 2019 г. сме с най-скъпия ток в целия Европейски съюз. Увеличението за първите 4 дни в сравнение със същия период на миналата година е 111%!!! От началото на годината сме с по-скъп ток от цяла Западна Европа - Германия, Австрия, Франция, Швейцария... Увеличението на тока за първото полугодие в сравнение със същия период на миналата година е 31%!!!
Може да се похвалим и с първо място, ако към сметките добавим 8 евро, които всички стопанските потребители плащат по дългосрочните договори на т.н. американски централи, каквито никой друг в Европа не плаща.
Вчера в кулоарите на НС министърът заяви пред журналисти, че „бизнесът сам си е виновен, че си купува електроенергия от борсовия сегмент „пазар ден напред““.
Г-жо Министър, на борсовия пазар има изкупено значително количество от над 1000 Мвт от един играч, който Вие познавате. Този играч разиграва цялата икономика, а Вашето мълчание става подозрително. Растежът на българската икономика, инвестициите, ръстът на заплатите услужливо са предадени на спекулант с Вашето любезно бездействие.
Заявихте също в ефира, че бизнесът получавал отстъпка за „зелената компонента“ в крайната цена на електроенергията, но пропуснахте, че тази отстъпка от 1-ви юли става 3% на фона на над 30% поскъпване!? Хубаво е да отбележим също, че отстъпка ползват 100-тина компании, а фирмите на свободния пазар са десетки хиляди.
За пореден път бизнесът получава писма за прекратяване на годишни договори от големи търговци на електроенергия. Това стана на 3-и юли за годишни договори за доставка от началото на юли - тоест на третия ден след началото на годишния договор. Търговците нямат вина, г-жо Министър. Те просто нямат и не могат да си купят ток, за разлика от този, за когото вие любезно мълчите...
Нищо не е наред г-жо Министър и нищо не е "нормално". Вместо да създадете Кризисен щаб за овладяване на ситуацията, да подадете сигнали в КЗК и др., Вие създавате фалшиви новини! Жалко!
Остана ни последната надежда - намесата на министър-председателя Бойко Борисов!"
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Росана Манева