Най-млади напускат дома шведите

През 2019 г. делът на младите хора на възраст 25-34 г., които живеят с родителите си, варира в страните членки на ЕС от под 10% в Дания (4%), Финландия (4,8%) и в Швеция (5,7%) до над половината в Словакия (56,4%), Гърция (57,8%) и Хърватия (62%).

В България делът на младежите, живеещи с родителите си, е 48,8 на сто за миналата година, сочат публикувани днес данни на статистическата служба Евростат.

Напускането на родния дом често зависи дали младите хора са във връзка или учат, както и от нивото на финансовата им (не)зависимост, пазара на труда, цените на наемите, но и от културни особености.

Средно в Евросъюза младите напускат семейната къща на 26,2 години, сочат данните за 2019 г.

Но тази възраст варира значително в отделните държави. Най-млади напускат дома шведите (17,8 г.), датчаните (21,1 г.) и финландците (21,8 г.).

Докато в южните страни членки младите хора се преместват на около 30-годишна възраст.

Най-дълго при родителите си остават хървати (31,8 г.) и словаци (30,9 г.) Следват италианци (30,1 г.) и българи, които се изнасят средно на 30-годишна възраст.

Мъжете остават по-дълго в дома на родителите от жените в почти всички страни членки. Единственото изключение е Люксембург. 

Делян е на 32 години, от Русе, IT специалист и фотограф. По време на кризата остава без работа. Липсата на такава го принуждава да дели една къща с родителите си.

„В България финансовото положение никога не е било добро. Нямам собствено жилище и ако изляза на квартира няма да ми остават почти никакви пари да живея”, разказва Делян Наров.

Късното отделяне от семейството не е феномен за Южна Европа, казва социологът доц. Алексей Пампоров. Една от  причините за нашите ширини  е икономическа, другата - културна.

„Нашата култура все още е патриархално-земеделска и си гледаме да си къткаме децата. В малките населени места просто си взимаш булка и си правиш втора къща в двора. В големите градове младия човек иска да си хване гадже, да се изнесе от вкъщи, ама няма къде , най-мигриращите са хората от провинцията, които идват да учат в София и се откъсват”, обяснява доц. Пампоров.

Според други след професионалната реализация по важност се нарежда и  примерът, който се дава в семейството.

Експерти забелязват, че делът на младежите у нас, които живеят с родителите си с годините намалява, но пък се увеличава възрастта, на която напускат бащиното огнище.

А Делян планира да остане до родителите си, поне докато не разработи собствен бизнес, тогава щял да започне да събира  и пари за ново жилище.

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.