Почти всяко заседание започваше със скандал какъв да бъде дневният ред в залата
В края на тази политическа серия - поглед към отиващото си 45-о Народно събрание. То ще влезе в историята като най-краткото в новата история на България. Но беше и едно от най- шумните.
РАВНОСМЕТКА: Какво свършиха депутатите за краткия си престой в парламента
За по-малко от месец в парламента, се случиха няколко знакови неща:
Първо народните представители се преместиха от новата в старата сграда на народното събрание. Причината - новоизбраните партии отказаха да влязат в бившия партиен дом.
През последните седмици са се провели 8 пленарни заседания и едно неуспешно, след като част от партиите отказаха да подкрепят дневния ред.
Ремонтът на изборния кодекс се оказа най-голямата промяна, която депутатите приеха, а резултатите от работата на комисията за ревизия на управлението на борисов тепърва ще стават ясни.
„Дано да съм добра орисница”. С тези думи доайенът Мика Зайкова откри 45-ото Народно събрание. То ще остане в историята и с клетвата. За първи път 6-ма депутатите изрекоха думите онлайн заради карантина.
СМЯНАTA НА ВЛАСТТА: Стефан Янев е служебен премиер, изборите са на 11 юли (ОБЗОР)
Месец на скандали и сътресения - така може да опишем най-краткият парламент в новата история на България. Още първото заседание предизвика бурни дебати и обвинения. Почти всяко заседание започваше със скандал какъв да бъде дневният ред в залата.
Парламентът създаде и комисия, която да провери управлението на Бойко Борисов за последните 10 години. Скандалите в комисията започнаха с изслушването на бизнесмена Светослав Илчовски.
Листите на "Има такъв народ" ще се редят наново, Слави Трифонов може да не участва
Единствената промяна в законодателството, която народните представители успяха да докарат до край, беше ремонтът на изборния кодекс - машинно гласуване в секции с над 300 избиратели, видеонаблюдение при броенето на бюлетините и без ограничение в броя на секциите в чужбина.
Скандали имаше и за това какви заплати да взимат депутатите и колко да бъде партийната субсидия. А предложение на левицата актуализацията на пенсиите да бъде гласувана веднага и на второ четене, без комисии, доведе почти до саморазправа.