Променени са и правилата

Още 3 банки в страната вдигнаха основните си такси от началото на годината. Променени са и правилата - като например при теглене от банкомат с дебитна карта потребителите вече плащат процент от сумата, а не фиксирана такса. Тоест колкото по-голяма сума теглим, толкова повече ще платим.

Процентът върху изтеглената от банкомат сума варира за всяка от банките, като достига до 0.16%.  Тоест, на 100 лева трябва да платим 16 стотинки. Но в същото време има фиксиран минимумът за плащане, който  е 30 стотинки.

Ако използваме банкомат на друга банка, сумата расте до 0,2 % от изтеглените пари, като минимумът е 1.50 лв.

Най-голям е скокът при теглене и внасяне на пари  на гише. Увеличението е между 10 и 30%. Увеличава се и месечната такса, като ако за миналата година средната цена е била 2.50 лева, сега е с 1 лев повече.  Според експерти и останалите банки ще предприемат същия ход до края на годината.

С новите такси на част от банките най-скъпо ни излиза тегленето на пари на гише.

„Между 20 и 30 процента по-скъпи такси. Докато ползвате мобилните и интернет банкиранията, там таксите са много ниски и може изобщо да не натоварят бюджета ви”, обясни кредитният консултант Тихомир Тошев.

Скокът се отчита и при използването на банкомат.

„Тук идеята е да ползваме повече кредитните и дебитните карти, да не носим кеш. Вие виждате колко често се разбиват и ограбват банкомати, зареждането им с пари е много сложна и скъпа процедура, така че неминуемо тези такси поскъпнаха и ще поскъпват и в бъдеще”, заяви Тошев.

„По-скоро не може да се счита като увеличение, а смяна на традиционната методика, по която се изчислява една от най-масовите операции, свързани с ползване на карти”, заяви финансовият анализатор Десислава Николова.

От Асоциацията на банките в България заявиха в позиция до NOVA, че всяка банка сама определя цените за услугите си. Но по думите им непрекъснатите инвестиции и увеличаващите се разходи, свързани с дигитализацията и поддържането на високо ниво на защита променят бизнес моделите на банките. Успоредно с това отчитат значителен ръст през последните години  на регулациите в областта на банковите и финансовите услуги. ( КОЛАЖИ)

„Тук по-скоро е въпрос на политика коя банка какви услуги иска да предложи на своите клиенти и какви услуги би искала да стимулира като ползване. Банките предлагат алтернативни възможности, например за клиентите да извършат операция за ежедневно банкиране като превод от сметка, използвайки електронни канали”, обясни Ралица Захариева, директор на Дирекция „Банкиране на дребно”.

Според експертите използването на пари в брой ще ни излиза все по-скъпо. За сметка на това не се очаква никакво увеличение на плащането с карта в магазините.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.