Той беше на 81-годишна възраст

Изтъкнатият германски кинорежисьор Волфганг Петерсен, създател на филмите "Подводницата", "Еър форс уан" и "Перфектната буря", е починал на 81-годишна възраст, съобщи днес за ДПА негов асистент. Творецът е починал от рак на панкреаса в петък в Лос Анжелос, заобиколен от семейството си.

Петерсен бе уважаван както в Германия, така и в Калифорния, където е работил със звезди като Клинт Ийстуд, Дъстин Хофман, Харисън Форд, Джодж Клуни, Брад Пит, Рене Русо, Глен Клоуз през своята продължила десетилетия кариера в киното.

Брад Пит съди Анджелина Джоли заради продажбата на дял от винарната им на руски олигарх

Киноепосът "Подводницата" (Das Boot), номиниран за "Оскар" в шест категории, проправя пътя на германеца към Холивуд. Той се заселва със съпругата си Мария в Лос Анжелос през 1987 г. Следват фентази лентата "Приказка без край" и научнофантастичният "Враг мой", а политическият трилър "Под прицел" (In the Line of Fire) с Клинт Ийстуд като агент от Сикрет сървис е касов хит през 1993 г.

После под режисурата на Петерсен излизат още няколко хита: "Зараза" (Outbreak) с Дъстин Хофман "Еър форс уан" с Харисън Форд, "Перфектната буря" с Джордж Клуни и "Троя" с Брад Пит.

Волфганг Петерсен е роден на 14 март 1941 г. в Емден, Германия, но израства в Хамбург. Абсолвент е на Германската филмова и телевизионна академия в Берлин. Петерсен оставя син Даниел и двама внуци - Мая и Жулиен.

"Това, което вероятно не трябваше да правя, е филмът "Посейдон", казва той в интервю през 2016 г. "По това време бях на гребена на вълната... Не трябваше да го правя, защото просто не се получава така. В някакъв момент се проваляш."

След това решава да си вземе 10-годишна пауза, преди да се завърне през 2016 г. с немската комедия "Vier gegen die Bank".

Глен Клоуз, която участва заедно с Форд във филма на Петерсен "Еър Форс 1", казва в изявление за АФП, че работата ѝ с германския режисьор "остава специален спомен за нея".

"Въпреки че сценарият беше вълнуващ и напрегнат, си спомням многото смях, особено в сцените около огромната маса във Военната стая", пише тя. "Споменът ми е за човек, изпълнен с радост от живота, който правеше това, което най-много обичаше да прави", допълва Клоуз.

През 2000-те години Петерсен режисира Клуни в "Перфектната буря" и Пит в "Троя". Както в "Перфектната буря", така и в "Подводницата", режисьорът демонстрира увлечението си по снимките, свързани с водни пространства.

"Харесвам елемента на водата. Смятам, че водата е най-красивата, почти хипнотизираща стихия - и най-опасната", казва той в интервю през 2000-та година.

През 2021 г., в разгара на пандемията от COVID-19, Петерсен планира режисьорски проект в Германия - любовна история за агент на КГБ и млада източногерманка, базирана на истински инцидент малко преди построяването на Берлинската стена. Проектът така и не се реализира.

Петерсен никога не е криел ентусиазма си към работата си в САЩ. Той обясняваше, че това вероятно се дължи на следвоенната епоха, когато германците са били толкова уморени и деморализирани от всичко, което се е случило по време на Втората световна война. За разлика от тях "тези американци на корабите им, добре нахранени и засмени, бяха спасение", казва веднъж той. За него американците са "представители на един по-добър свят, богати, силни и приятелски настроени".

Малко преди 80-ия си рожден ден миналата година Петерсен заяви пред dpa, че иска да "преплува тази кръгла годишнина съвсем небрежно", като се пошегува, че неглижира пенсионирането и вероятно ще работи и на 100 години, ако може.

Той сподели, че не е от хората, които живеят в миналото: "Моят поглед е напред. Рядко гледам филмите, които съм направил. Но "Подводницата" очевидно беше големият поврат в живота и в кариерата ми."

"Толкова много режисьори имат един-единствен филм", казва той в по-късно интервю. "Това е филмът, който промени всичко за мен и за който хората ще говорят винаги. Аз съм късметлия, че имам в историята си този филм." 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Станимира Шикова
Източник: БТА