Снимка: БГНЕС
Кметът на София говори на брифинг в екологичното министерство
„Финансирането на проект за изграждане на инсталация за комбинирано производство на енергия в София с оползотворяване на RDF – трета фаза на интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столична община, няма как да се случи със средства от оперативна програма околна среда". Това заяви кметът на София Йорданка Фандъкова на съвместен брифинг в екологичното министерство, предаде БГНЕС.
„През 2020 г. инсталацията получи одобрението на ЕК, като общата стойност на проекта е 369 млн. лв., а 58,2% са финансирани по Оперативната програма "Околна среда". За съжаление, изборът на изпълнител е обжалван от всички участници в конкурса. Това доведе забавяне от две години и възлага големи рискове за "Топлофикация" като възложител, и за нас“, заяви още Фандъкова, след което обясни, че веднага е стартирал процес по търсене на други начини за финансиране.
"Проектът отговаря напълно на новата политика на Европейската комисия за реализиране на дългосрочни решения, които гарантират енергийна независимост. Затова ние идентифицирахме два финансови механизма – RePower EU и Фонда за модернизация. Проведохме разговори както с МОСВ, така и с Министерство на енергетиката и се надявам, че до средата на годината ще имаме решение", каза столичният градоначалник.
"Въпрос на политика и правилно планиране е как ще се разреши този проблем, има ли подходи и какво ще правим, след като системата RDF се отдели от инсталациите за механично третиране. Размерът на оперативната програма е с ресурс над 787 млн. Ние сме дали на СО 40% аванс, което е 70 млн. лв., наличен по сметка на СО от декември 2018 г. Той ще бъде върнат на министерството“, заяви служебният министър на околната среда и водите Росица Карамфилова.
„През 2022 г. направихме сериозен риск-анализ и определихме какви са възможностите, ако бъде сключен договор между СО и възложителя и какви биха били разходите до декември 2023 г.“, подчерта още министърът, след което обясни, че по оперативната програма остават около 30 млн. лв., които ще се пренасочат за индексиране на договори предвид високата инфлация.
„Имаме визията европейските средства да бъдат стратегически планирани, така че да бъдат използвани по най-добрия начин. Имаме план за действие до края на 2023 г.“, коментира още тя, след което поясни, че благодарение на проактивните действия на екологичното министерство е одобрена и новата оперативна програма. "Там ще има средства за управление на отпадъците и за подобряване качеството на въздуха“, допълни Карамфилова.
По-рано от “Демократична България” също излязоха с позиция по темата.
"Мегапроектът на ГЕРБ за строеж на завод за изгаряне на отпадъци в центъра на София се провали, след като обществената поръчка за изграждане на инсинератора беше прекратена", заявиха от партията.
“Упорството на ГЕРБ-СДС да защитават този провален проект доведе до 6 пропилени години за града ни и загуба на огромен финансов ресурс. Към сметката добавяме още 300 млн. лв., с които София построи другия завод за производство на RDF и стотиците милиони, които плащаме на няколко добре познати играча в обществените поръчки, за да извозват боклука ни. Тези изхвърлени на вятъра средства трябваше да използваме за промяна на целия процес по сметосъбирането и можехме отдавна да сме започнали да разделяме, преработваме и използваме отпадъците като суровина, вместо да ги горим в циментовите заводи или да ги зариваме в сметищата на Враждебна и Челопечене”, коментира Симеон Ставрев.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Габриела Винарова