Според Красимир Манов става въпрос за грандиозна измама

Разковничето за акцията на Европейската прокуратура, ДАНС и ГДБОП в ТЕЦ-ове у нас трябва да се търси в съдебната система и изпълнителната власт. Такова мнение изрази в студиото на „Здравей, България” енергийният експерт Красимир Манов. Според него става въпрос за грандиозна измама и осигуряване на „чадър”.

„Както се казва, кучето е заровено много по-дълбоко. Търговия с парникови газове и въглеродни емисии – става въпрос за милиарди на година. Всеки, който излъчва такива емисии, трябва да си купува въглеродни квоти, които преди бяха 10-15 евро. Миналата година средната им цена бе между 80 и 100 евро за тон. Става въпрос за огромно укриване на въглеродни емисии. Дори не са издавани фактури на физическите лица. Говорим за един от най-приближените хора на властта през всичките години. Логично е да си зададем въпроса защо прокуратурата и правителството са проспивали това. Има сигнали, те отиват в съда и всички дела срещу Ковачки падат. Огромен чадър, който се осъществява цялостно – в съдебна система, прокуратура, изпълнителна власт”, коментира Манов. По думите му това е „върхът на айсберга”.

ГДБОП и ДАНС влязоха в няколко ТЕЦ-а и топлофикации в 6 града

„По-надолу стои търговията с ток. Става въпрос за фиктивен износ. Дано Европейската прокуратура се заеме и с този въпрос. Преди време един човек, който дълги години е работил в разузнаването, ми каза: „От всички пари от Европа, които влизат в България, половината, директно през фирми, близки до ДПС, заминават за Русия. Останалото се разделя между двата клана на двамата, които дълги години управляваха България – Делян Пеевски и Бойко Борисов”, каза още енергийният експерт.

По думите му последствията от тези спецакции може да бъдат сериозни. „Възможно е Европа да наложи санкции на България. Въпросът е докъде ще стигне това разследване", уточни Манов.

Целия разговор гледайте във видеото.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Габриела Винарова