Снимка: БГНЕС
“Целта е смяна на модела на функциониране на прокуратурата”, заяви Христо Иванов
“Продължаваме Промяната - Демократична България” започва разговори с всички парламентарни сили за промени в конституцията в четири направления - преструктуриране на Висшия съдебен съвет, силно ограничаване властта на главния прокурор, въвеждане на пряка конституционна жалба и преформатиране статута на служебните правителства. Това стана ясно от изявление на лидерите на коалицията в кулоарите на парламента.
“Ние от ПП-ДБ виждаме, че вторият мандат е единственото решение пред България да не се отиде на шести поред парламентарни избори. Ние сме изплашени до каква степен е превзета Прокуратурата и съдебната система. Осъзнаваме, че смяната на който и да е човек в нея не решава истинския въпрос. Ето защо започваме усилена работа по решаване на реалния проблем с промяна на Конституцията”, заяви съпредседателят на ПП Кирил Петков.
Петков: Вторият мандат е единственото решение, за да не отиде България на шести избори
“Днес трябва да решим проблема с фундаменталните гаранции за законността. Това изисква решителна промяна в модела на прокуратурата, а не на това кой в момента заема поста главен прокурор”, заяви съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов. И обяви, че паралелно с подготовката на втория мандат в следващите дни започват разговори с всички парламентарни сили за конституционна реформа. “Това ще е добра база за усилията за излъчване на правителство с втория мандат, защото това правителство трябва не просто да реши моментната криза, а да стане гарант за решаване на нейните дълбоки основания и да бъде гарант за законност”, каза Иванов.
Съпредседателят на ДБ очерта идеите за промяна на основния закон, по които да се търси парламентарно съгласие. От пресцентъра на коалицията изпратиха и своите предложения за изменения.
1. Преструктуриране на Висшия съдебен съвет така, че поркурорската и съдийската квоти в него да бъдат окончателно разделени. В прокурорската квота да се въведе реална обществена квота, а чрез съдийската колегия - да се гарантира пълна независимост на съда.
2. Максимално ограничаване правомощията на главния прокурор, и особено на неговите кадрови правомощия, така че всички форми на формално и неформално влияние, които стоят зад този тоталитарен модел, да бъдат прекратени. Защото те позволяват на главния прокурор да се превръща в квази политически играч и дълго да държи дела на трупчета, като те се пазят като оръжие за трудни политически моменти. “Целта не е да бъде сменен Гешев, а моделът, който позволи Гешев, Цацаров, Филчев, целта е България да бъде правова, европейска държава и да тръгне напред”, каза Христо Иванов.
Христо Иванов: Започваме разговори за конституционен консенсус
3. Въвеждане на пряка конституционна жалба или максимално осигуряване достъпа на гражданите върху конституционно правосъдие.
4. Преосмисляне института на служебните правителства, така че те да се фокусират само върху провеждането на избори, а не да възниква квази президентски режим около тях.
“Трябва да бъдат предприети такива промени в конституцията и законодателството, че да има синхрон между изпълнителната и законодателната власт за осигуряване на еднакво приложение на закона за всички. Както казва Монтескьо, разделението на властите означава тяхната относителна самостоятелност, но и взаимен контрол”, заяви съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов. И обяви, че коалицията ще внесе и законопроекти, засягащи работата на спецслужбите и МВР.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Маргарита Стоянчева