Снимка: iStock
Те са отпреди повече от 10 милиарда години във Вселената
Космическият телескоп "Джеймс Уеб" (JWST) е открил над 1000 галактики, които мистериозно приличат на нашия Млечен път и зараждането им се крие в ранната Вселена.
Оформени като изкривени спирали двойници на Млечния път, те са отпреди повече от 10 милиарда години в миналото на Вселената - в период, когато се смята, че насилственото сливане на галактиките е направило невъзможно изобилието на такива крехки галактики.
НАСА откри екзопланета, на която може да има извънземен живот
И все пак дисковите галактики са 10 пъти по-често срещани в ранната Вселена, отколкото астрономите смятаха досега, разкриват новите изследвания. Това странно откритие се присъединява към други, направени от JWST, които насочват към задълбочаване на загадката как големите галактики, а с тях и потенциалът за живот, са се появили за първи път в нашата Вселена. Изследователите публикуват своите открития в The Astrophysical Journal.
James Webb telescope spots thousands of Milky Way lookalikes that 'shouldn't exist' swarming across the early universe https://t.co/Oo8ye8BZqr
— Terrance M Edwards (@TeamedOnwardLLC) September 27, 2023
Повечето теории за формирането на галактиките започват с 1 до 2 милиарда години от началото на живота на Вселената, като се смята, че по това време най-ранните звездни купове са се превърнали в галактики джуджета. Впоследствие тези галактики-джуджета започват да се канибализират взаимно, предизвиквайки свободно движение на насилствени галактични сливания, които след 10 милиарда години водят до големи галактики като нашата.
Млечният път е дискова галактика. Със своите спирални ръкави и форма на смачкано сомбреро тя е един от най-разпространените видове галактики в днешната Вселена. Въпреки това в ранните години на Вселената - когато космосът е бил по-тесен и са се роили галактики джуджета - астрономите отдавна предполагат, че галактики като нашата бързо ще се изкривят.
Редактор: Цветина Петкова