По думите му някои от ангажираните във въглищните централи ще имат работа до 2038 г.
Съжалявам, че миньорите и енергетиците продължават да ги лъжат синдикалните им лидери или представители на опозицията, които се опитват да яхнат протеста. Казват им, че може и да им се размине. Няма шанс за никоя страна да продължат да се добиват въглища, докато ги има в земните ядра. Заради климатичните промени и пазарната икономика това няма как да се случи. Това каза бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов за "Денят на живо".
Сандов: България с 4 пъти повече отпадък за производството на единица продукт от другите в Европа
"Основните приоритети на ЕС са фиксирани, исканията на протестиращите са извън времето. Няма големи изменения в параметрите на Териториалния план. Плановете за справедлив преход обясняват пътя, по който ще се случва отпадането на работна сила спрямо навлизането на алтернативна заетост. Те дават средства и насоки как да бъде осигурена преквалификация и да се смекчи социалноикономическият елемент от отпадането на хора от длъжности", смята той.
По думите му някои от дейностите във въглищните централи ще се осъществят до 2038 г., така ще бъдат ангажирани същите служители. "Миньорите в ТЕЦ Марица-изток са оператори на машини, от тях ще има нужда 10 години след приключване на процеса за добив на въглища. А той ще приключи през 2030 г. До 2040 г. тези служители ще работят на същите машини, просто ще вършат сходни дейности. 10 години ще се изискват за рекултивация на огромните площи земи, от които се добиват въглища. Ще се изготви техническа инфраструктура, за да се разположат фотоволтаични паркове например. Част от обещаните обезщетения могат да се покрият от евросредства. Редица други отрасли - като например икономика и транспорт, ще отворят нови работни места", заяви Сандов.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина Петкова