Алиансът разкритикува действията на Русия, но и предприе мерки

НАТО разкритикува решението на Русия да се изтегли от Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ) и заяви, че планира да преустанови участието си в него за толкова дълго време, колкото е необходимо, предаде Ройтерс.

"Съюзниците (от НАТО) осъждат решението на Русия да се изтегли от Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ) и военната ѝ агресия срещу Украйна, която противоречи на целите на този договор. Изтеглянето на Русия е най-скорошното ѝ действие от серията ходове, които систематично подкопават евроатлантическата сигурност", се казва в изявление на НАТО.

Събев: С използването на ядрено оръжие войната преминава в друга рамка

Като отговор "страните от НАТО възнамеряват да преустановят участието си в ДОВСЕ за толкова дълго време, колкото е необходимо, в съответствие с правата по международното право. Това решение се ползва с пълната подкрепа на всички страни от НАТО", се изтъква в изявлението.

По-рано Русия официално се изтегли от ДОВСЕ, който въвежда ограничения за ключови категории конвенционални оръжия. Москва аргументира решението си с твърдения, че Съединените щати са подкопали сигурността след края на Студената война с действията си, насочени към разширяване на НАТО.

Сергей Шогу: Русия е готова на преговори за бъдещето след кризата в Украйна (ВИДЕО)

Първоначалният Договор за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ) e уговорен и приет през последните години на Студената война. Той залага основни ограничения на ключови категории конвенционално военно оборудване в Европа (от Атлантическия океан до Урал) и налага унищожаването на излишното въоръжение. Договорът предлага еднакви ограничения и за двата лагера – Организацията на Северноатлантическия договор и на Варшавския договор. По силата на този договор се провеждаха ежегодни наблюдателни полети над страните, участнички в него по инициативата „Открито небе”.

Договорът е подписан на 19 ноември 1990 г. от 22 страни в Париж. Разделени са на две основни групи. Тогавашните 16 страни членки на НАТО: Белгия, Канада, Дания, Франция, Германия, Гърция, Исландия, Италия, Люксембург, Нидерландия, Норвегия, Португалия, Испания, Турция, Великобритания и САЩ.

Тогавашните 6 страни членки на Варшавския договор: България, Чехословакия, Унгария, Полша, Румъния и Съветския съюз. Ратифициран е от 30, а не от 22 страни след разпада през 1991 г. на СССР и на Варшавския договор, тъй като някои от страните се разделят – например, Чехословакия се отделя на Чехия и на Словакия.

Редактор: Весела Веселинова
Източник: БТА, Божидар Захариев