Прокуратурата предложи шофьор, причинил смърт на пътя, да бъде задържан под стража до 8 месеца

Прокуратурата предложи промени в Закона за движение по пътищата. Едното от тях е шофьор, причинил смърт на пътя, да бъде задържан под стража до 8 месеца, а не както досега - 2. Другото - по неотложност да се вземат проби за алкохол и наркотици на шофьорите, дори ако смъртта е причинена по непредпазливост.

Предложения за промени: Проби за алкохол и наркотици по неотложност при смърт на пътя

Петя Иванова от сдружение "Ангели на пътя" смята, че трябва възможно повече хора да прочетат писмата на близки на загинали при катастрофи. "Повечето от децата, загинали на пътя, са агонизирали. Единственото решение за джигитите е доживотен затвор. Съдебната система е тромава, нашите деца нямат права. Как да обясним на родителите на загинали при пътни инциденти, че докато децата им са погребвани, убийците им са вкъщи или изобщо не са задържани? Когато има три пъти превишена скорост, трябва да се отнемат автомобили. При отказ от даване на проба, да се взема най-тежката мярка, а когато се извърши убийство на пътя под влияние на алкохол или наркотици, да се води умишлено", коментира тя.

От своя страна Петър Вутов, зам.-председател на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България, смята, че всяка една строга мярка има ефект. "Подели сме инициатива за по-различни уроци по пътна безопасност - чрез филми, които показват опасността. Може би трябва на самите курсисти и на системните нарушители да се показват дела за произшествия на пътя, за да се почувстват на мястото на пострадалите. Обучението на шофьори, както и изпитите, следва да са безкомпромисни", категоричен е той.

"Стоп на беззаконието на пътищата": Протест блокира центъра на София (КАРТА)

Промените в Закона за движение по пътищата са направени несръчно от некомпетентни хора, смята адвокат Людмил Рангелов. "Те не доведоха до резултат, но това е дълъг процес. При такова ниво на мислене, морал и социална отговорност, няма как да е иначе. По-високите санкции не бива да са единствената промяна. Задържането под стража има за цел да осигури протичане на наказателния процес, то не решава проблемите на крайния съдебен акт. Осеммесечното задържане под стража, ако се прилага, няма да е достатъчно, за да завърши досъдебното производство, лицето в един момент ще бъде освободено. Големият проблем е във възпитанието на обществото и отношението към правилата. Колкото и да завишават санкциите, колкото по-малко хората се съобразявт един с друг, нищо няма да се промени, високата санкция не решава казуса с престъпността", посочи той. 

Целия разговор гледайте във видеото.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Цветина Петкова