Оспорван резултат на референдума в Молдова
Снимка: БГНЕС
Хората решават европейското бъдеще на страната
Референдумът в Молдова печелят поддръжниците на европейската интеграция. Това е последната новина от бившата съветска република, въпреки че резултатът не е окончателен. По-малко от процент дели отговорите "да" и "не" след преброяването на 99,5 процента от бюлетините. Въпросът беше дали Молдова да промени конституцията и да впише в нея, че страната ще стане член на Европейския съюз.
„Хората виждат в референдума отговор на въпроса за интеграцията с Европа - дали сме за, или против, като второто на практика означава, че ще останем под руско влияние, както през последните 30 години. Решава се бъдещето на нашата страна, нейният успех, свобода и сигурност. Ако в Европа се спусне нова желязна завеса, мястото на Молдова трябва да бъде от страната, където има свобода и развитие”, коментира политическият анализатор Алексей Тулбуре.
Промяната е форма на защита срещу евентуалните опити на бъдещи правителства да спрат процеса на евроинтеграция. Референдумът мина под сянката на спорове и обвинения. Президентът Мая Санду твърди, че Русия влага пари и други средства да накара хората да гласуват с "не". Москва отрича, че се меси във вота. Европейският съюз каза, че Русия директно е опитала да сплаши гражданите на Молдова и да промени позицията им.
Граждански организации в Грузия се мобилизират, за да гарантират честен и свободен вот (ВИДЕО)
Освен на референдума, молдовците гласуваха и за президент. Досегашният проевропейски президент Мая Санду печели първия тур, но с много по-малка преднина от очакваната - 41% от гласовете. Тя ще се изправи пред труден втори тур в началото на ноември, на който опоненти ѝ вероятно ще се обединят срещу нея. Санду нарече неочаквания резултат „безпрецедентно посегателство срещу демокрацията“.
"Молдова е изправена пред безпрецедентна атака срещу свободата и демокрацията в страната. Престъпни групи и чужди сили, враждебни на нашите интереси ни атакуват с десетки милиони евро, лъжи и пропаганда. Целта им е да вкарат гражданите и страната в състояние на неяснота и нестабилност. Имаме информация и доказателства, че цел на престъпни групи е било купуването на 300 хиляди гласа", заяви Мая Санду, президент на Молдова.
Редактор: Калина Петкова