Снимка: БГНЕС
Вицепрезидентът отбеляза, че България има нужда от силен кабинет
Не съм оптимист за начина, по който ще бъде съставено правителство, но продължавам да държа на своята теза още от преди изборите, че България има нужда от силно политическо правителство. Това заяви пред журналисти във Велико Търново вицепрезидентът Илияна Йотова.
Тя посочи, че би искала да получи най-достоверния отговор откъде е дошла високата избирателна активност и че е важно да се разбере кои са секциите, които са попълнили разликата от предишни избори. „Ще се доверя на прочита на секциите, но медиите показаха много репортажи как в съвършено празни бюлетини, членове на комисии попълват и слагат печат“, посочи тя и допълни, че в своята дългогодишна практика, повече от 30 години, това е нещо, което вижда за първи път.
Политическите партии в своите кампании не засилиха доверието в обществото към избирателния процес у нас. „Дано това да е било само за тези избори и дано да не сме свидетели на факта, че сега сме открехнали само кутията на Пандора и оттук нататък изборите в България ще са изцяло подвластни на купения или на корпоративния вот“, подчерта Йотова.
Според нея много трудна ще бъде формулата са създаване на редовен кабинет. „Очаквах след цялата криза и избори за седми път, вечерта след края на изборния ден, да има силно лидерско поведение, първите шест партии да заявят своята политическа позиция, намерения и цел, своята формула за политическо правителство и начина за провеждане на политически преговори, отбеляза вицепрезидентът.
Има ли шанс за редовно правителство: Възможните конфигурации в новия парламент
Тя подчерта, че ще продължи да държи на своята теза и позиция- за силно политическо правителство. „Дали ще бъде правителство на малцинство, дали ще е коалиционно е въпрос на решение на политическите сили в парламента, защото всичко друго означава бягство от отговорност“, каза тя.
Вицепрезидентът заяви, че е изчела всички предизборни платформи. „Има поне шест позиции, по които около пет партии имат сходни предложения за решения – бюджет, дефицит, външна политика, минимална работна заплата, бъдеще на енергетиката. Със силно политическо поведение, смятам, че правителство може да се състави", добави тя.
Според нея заявката да бъдат търсени експерти за бъдещ състав на правителство, е опит да влезеш във властта през задния вход, да участваш в нея, но да не носиш отговорност и да заблуждаваш собствените си избиратели. „Фигурата на един равноотдалечен премиер би задълбочила кризата на доверието на българите в политическата система“, добави тя.