Тревожният въпрос е дали САЩ ще намали подкрепата за Украйна

Руската опозиция в изгнание се намира на кръстопът, докато очаква встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Въпросът, който ги тревожи, е дали обещанията му да прекрати войната на Владимир Путин в Украйна, ще доведат до намаляване на американската подкрепа за Киев, посочва Voice of America.

След близо 3 години война в Украйна, руската опозиция на президента Владимир Путин се намира на труден кръстопът. След като видните фигури на движението са в изгнание, а тези, които са останали в страната, са принудени да запазят мълчание или са изправени пред риск от затвор, опозицията остава без ясно ръководство. Един от основните опоненти на Путин - Иля Яшин, в момента живее в Берлин, след като беше освободен от руски затвор през август.

„Лидерът на руската опозиция - Борис Немцов, беше убит. Алексей Навални, който след това застана начело ѝ, беше арестуван и отровен в затвора. Днес не е от първостепенно значение да се обединим около една личност. На мен ми се струва, че е много по-важно да се обединим около общите ценности”, заяви Иля Яшин.

Юлия Навалная: Руската опозиция няма план как да прекрати управлението на Путин

Основните искания на опозицията по време на голямата ноемврийска демонстрация в Берлин стъпваха на идеите за свобода и справедливост. В това число - изтегляне на руските войски от украинска територия, освобождаване на политическите затворници в Русия и изправянето на Путин пред съда.

Предстоящото предаване на властта във Вашингтон следващия месец буди безпокойство сред руската опозиция в изгнание, която очаква да разбере дали обещанието на Доналд Тръмп за бързо постигане на мир в Украйна ще доведе до радикална промяна във военната и политическата подкрепа за Киев. Тръмп обеща да сложи край на войната преди встъпването си в длъжност, но не уточни как. По време на предизборния дебат през септември той отказа да заяви, че иска Украйна да победи.

„Ще умра в затвора”: Излязоха откъси от мемоарите на Навални

„Досега в Конгреса на САЩ както демократите, така и републиканците бяха единодушни, че Украйна трябва да бъде подкрепяна и Путин е агресор. Скоро обаче предстои да встъпи в длъжност нов президент. Ние все пак вярваме, че Конгресът ще продължи да отпуска средства за Украйна”, заяви Сергей Власов, бивш руски депутат в изгнание.

Според някои наблюдатели фокусирането единствено върху действията или намеренията на новата администрация е погрешно, тъй като е наивно да се вярва, че Путин иска мир.

„От гледна точка на Путин, руската армия напредва, а икономиката устоява на предизвикателствата, така че на Кремъл в момента не му се налага да прави компромиси. Смятам, че Тръмп ще се опита да намали помощта, но рано или късно, най-вероятно, САЩ ще възобновят подкрепата си за Украйна, тъй като войната ще продължи”, коментира Антон Барбашин, редакционен директор на „Riddle Russia”.

Новоизбраният президент Доналд Тръмп ще встъпи в длъжност на 20 януари. Междувременно членовете на руското антивоенното движение, живеещи в изгнание, се опитват да намерят начин да се справят с новата реалност, предаде VOA.

Редактор: Ина Григорова
Източник: Voice of America