Снимка: Район "Оборище"
В нея е живял Кемал Ататюрк по време на пребиваването си в България
Знакова къща на ул. „Стара планина” 9 в столичния кв. „Оборище”, която беше предвидена за разрушаване, ще бъде предложена да получи статут на паметник на културата на следващото заседание на Специалнизиран експертен съвет по опазване на недвижимите културни ценности. На нейно място трябваше да бъде построена 7-етажна сграда със заповед на и.д. главен архитект на София от края на ноември.
„До края на седмицата къщата най-вероятно ще бъде обявена за паметник на културата, така ни увериха от НИНКН. Очаква се днес заповедта за строеж да бъде отменена”, каза пред NOVA и.д. кмет на Район „Оборище” Милена Алексиева.
От НИНКН заявиха пред NOVA, че процедурата за подобен статут е започнала през 2019 г. Част от забавянето се дължи на това, че собствениците не са осигурили достъп до сградата за оглед и за проучване на място. НИНКН е проучил обекта и е подготвил предложение за неговото деклариране като единична недвижима културна ценност, това предложение ще бъде изпратено за разглеждане на следващото заседание на Специалнизиран експертен съвет по опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ) към Министерство на културата.
Снимка: "Стара София"
За предвидения строеж алармира бившият председател на СОС и настоящ депутат от ГЕРБ-СДС Георги Георгиев в социалната мрежа Facebook. „Първо е отменена заповедта на арх. Здравков, която спираше издаването на разрешение за строеж (октомври 2024 г.), и после е издадено и самото разрешение за строеж (ноември 2024 г.)”, пише Георгиев.
„Аз изисках от ДНСК да отмени разрешението за строеж и очаквам спешна реакция. На второ място изисках от министъра на културата час по-скоро да се произнесат, вече имам информация, че предстои най-накрая института за паметници на културата да се произнесе, за да върне статута”, заяви за NOVA депутатът от ГЕРБ-СДС Георги Георгиев.
„Все още сградата не е спасена, докато не видим отмяна на разрешението за строеж на първо място, от страна на главния архитект на София и на второ място – придаването на статут, защитаването на тази сграда.”, допълни още Георгиев.
Няколко часа по-късно от Район „Оборище” излязоха с позиция, че са се свързали с НИНКН, откъдето информирали, че има процедура за обявяването на къщата за паметник на културата. „Уведомихме и.д. главния архитект на София Богдана Панайотова за това и тя ни увери, че при тези обстоятелства разрешението за строеж ще бъде оттеглено”, пише още в публикацията.
От Столичната община изпратиха позиция, в която уточниха, че вр. и.д главен архитект оттегля издаденото разрешение за строеж на основание на съдебно решение и започва цялостна ревизия на дългогодишната преписка (повече от 5 години), включително всички действия на администрацията на НАГ. „Във връзка с възникналия обществен интерес по повод издаденото от НАГ разрешение за строеж на основание на съдебно решение за сграда на ул. „Стара планина” 9 и постъпило в Столична община писмо от НИНКН, с което ни уведомяват, че след исканото от кмета на София Васил Терзиев от март 2024 г. преразглеждане на отнетия статут и регистрация на сградата като паметник на културата, НИНКН ще предложи на Министерство на култура на следващо заседание на специализирания експертен съвет за опазване на недвижимото културно наследство да определи сградата като единична недвижима културна ценност”, допълват от СО.
По време на пребиваването си в България Мустафа Кемал Ататюрк, създател на Република Турция и неин пръв министър-председател, живял именно в тази сграда на ул. „Стара планина” 9. От години обаче тя се руши, сигнализират потребители в социалните мрежи. Построена е в началото на XX век, а скоро след това излиза и пощенска картичка с нейния лик, пишат в блога си „Стара София”.
Снимка: "Стара София"