Снимка: БТА
Тя беше подкрепена от четири формации
След като Наталия Киселова беше избрана за председател на Народното събрание, дойдоха и реакциите на парламентарните сили. Според част от тях трябва да се върви към нови избори. Други пък видяха в подкрепата за Киселова, която получи от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, „БСП - Обединена левица” и АПС, нова управленска коалиция.
Минути, след като работата на 51-вия парламент се отпуши, заваляха реакциите и заявките. От ГЕРБ обясниха, че решението да оттеглят Рая Назарян и да подкрепят Наталия Киселова не било лесно. Днешното мнозинство не било управленско, а тяхната формула била четворна коалиция.
„Изборът ни не беше лесен, единствено от БСП се обърнаха към нас с искане за подкрепа и ангажимент за това, че това е предпоставка на евентуално коалиционно споразумение, разбира се с приемливите за нас партньори - ПП-ДБ, ИТН, освен БСП.
Ние търсим едно стабилно мнозинство, от четирите партии, които посочих, защото само три не са достатъчни”, каза Росен Желязков от ГЕРБ-СДС.
След 26 дни: Парламентът вече има председател
От ПП-ДБ определиха избора на новия председател като успех. И настояха за ударна работа до края на годината.
„Макар и трудно, макар и с много мъки, „санитарният кордон” всъщност сработи. Г-н Пеевски няма заместник-председател, което беше първата стъпка в „санитарния кордон”, обясни Асен Василев от ПП-ДБ.
„Ще предложим да работим между Коледа и Нова година, включително ще разгледаме възможността за събота и неделя. Ако можем, да наваксаме това време, за да имаме бюджет навреме”, посочи Николай Денков от ПП-ДБ.
Тайни договорки обаче видяха от „Възраждане”. „Честно казано съм отвратен от това, което видях. Защото за пореден път видяхме как има хора, които говорят едно, а правят друго. Големите антикомунисти от ДБ гласуваха за кандидата на БСП”, смята Костадин Костадинов.
Обявиха парламентарните групи в НС, казус около името на АПС
„ДПС - Ново начало” поиска избори. „Да тръгва рулетката и да отиваме на избори. Този срам в тази зала да свърши. Виждате за какво става въпрос. Сговориха се по кабинетчетата - кой какво ще краде, кой какво ще граби. Жалка гледка”, посочи Делян Пеевски.
След като Силви Кирилов не успя да вземе поста, критика дойде от ИТН. „Има достатъчно ярко мнозинство от старата „слобка” - ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС плюс частната собственост на Пеевски - „БСП - ново начало”, заяви Станислав Балабанов.
Най-малката парламентарна група - МЕЧ, също видя сделка. „Честито на г-н Делян Пеевски. Днес той седна на най-високата трибуна в България - председателският стол на Народното събрание, с Наталия Киселова”, коментира Кирил Веселински.