Каква ще бъде бюджетната, финансовата, икономическата и социалната стабилност догодина, каза той
В предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS главният икономист на КТ „Подкрепа” Атанас Кацарчев постави сериозни въпроси за предложения държавен бюджет за 2025 г. Проектът ще бъде внесен в Парламента следващата седмица. Според него, предадените четири страници документи, не дават достатъчно информация за ефектите от предложените мерки. Специално внимание бе обърнато на неяснотите около държавния дефицит и финансовите мерки.
Бюджет 2025: Обмислят замразяването на парите за майчинство през втората година
„Имаме големи притеснения каква ще бъде бюджетната, финансовата, икономическата и социалната стабилност следващата година. Дали това, което се предлага, ще успее да стабилизира държавата. Част от предложенията не са остойностени. Нямаме представа какъв ще бъде ефектът от мерките и дали в средата на идната година няма да има актуализация на бюджета и увеличаване на данъчно-осигурителната тежест”, каза Кацарчев.
Предвижданията за дефицит от 18 милиарда лева се променят без обяснение, каза икономистът. Кацарчев посочи, че за следващата година увеличенията няма да бъдат за всички. Той даде пример с фискалната програма в сектор „персонал” и каза, че догодина ще се предвижда замразяване на част от общинските капиталови разходи. Икономистът запита как ще бъде намалена издръжката на ведомствата при покачващите се цени на тока, на водата. Според него ще има 10% увеличение на заплатите, но в същото време се предвижда 15,4% увеличение на минималната работна заплата.
Кацарчев изрази притеснение и как обсъжданите данъчни амнистии и увеличения на акцизите ще се отразят на бизнеса, без да бъдат проведени сериозни консултации с ключови сектори като банковия и пивоварния. Той изрази загриженост, че тези мерки няма да доведат до съществени приходи и няма да има яснота какъв ефект ще имат върху бюджета.
Ако предложените мерки бъдат одобрени без промени, КТ "Подкрепа" обяви, че ще обмисли протестни действия. Според Кацарчев, ако бюджетът остане в сегашния си вид, това ще доведе до сериозни социални и икономически последици, които ще изискват нови мерки за стабилизиране на финансите през следващите години.
Редактор: Весела Веселинова