Снимка: iStock
Диян Стаматов призова за пълната забрана на приложението в България
Пълна забрана на TikTok поиска директорът на столичното 119-то училище Диян Стаматов. Поводът за това е ново предизвикателство в социалната мрежа, което изпрати в "Пирогов" шестокласник с тежка травма на главата. Става въпрос за предизвикателство, при което дете скача в ръцете на свои съученици и трябва да бъде изхвърлено назад.
За шестокласниците в столичното 119-то училище опитите да докажат, че и те могат да бъдат като „Супермен” започнали с края на часа по география.
„Точно за 10 секунди, по много настоятелна молба на един от учениците, се изпълнява предизвикателството „Супермен тренд” в резултат, на което ученикът пада на плочките", каза Стаматов.
Разследват инфлуенсъри в Румъния заради президентските избори
В предизвикателството се включва и детето на Цецка Гръгнарова. Тя разказа, че спешно са повикани в училището. „Притеснихме се, естествено, като родители. След като излязохме, той ми каза, че детето е дошло и ги е помолило да го подхвърлят и да скачат. Каза ми, че не го правят за пръв път”, каза майката Цецка Гръгнарова.
По думите на Стаматов подобна игра била изпълнявана и сред учениците от 10-и и 11-и клас, които са големи. „Уж трябва да знаят, че не могат да станат Супермени”, каза той.
Пострадалият ученик веднага е транспортиран в „Пирогов”. По чудо ударът в земята не е нанесъл сериозни травми на главата му и днес вече си е вкъщи. За него, но и за останалите деца, които са били част от експеримента, остава емоционалният шок от преживяното.
„Аз като родител вече се чувствам безсилна. Тъй като той има контрол над телефона, той няма Facebook и TikTok, но е сред съученици навсякъдe”, каза майката.
„Ние винаги се идентифицираме с някого. Много по-лесно е, когато един модел има успех, просто да подражаваш”, обясни психологът Маргарита Бакрачева.
Опасната игра в интернет е хит и сред децата в много държави, сред които Румъния и Република Северна Македония.
„Забраната на TikTok е най-смелото решение. Другата възможност е 100% забрана на мобилни телефони, което го има в нашето законодателство, но не се изпълнява”, обясни Стаматов.
„Моето мнение е, че трябва да се самосезират институциите и е много спешно”, смята Гръгнарова.