Оковите на запрещението падат за първи път у нас през 2016 година
Четирима младежи, отгледани в домове за сираци, развенчават стигмата за хората с интелектуални затруднения, чрез първата за България социална услуга „независим живот”. Защото има кой да повярва, че чудесата се случват не само по Коледа.
Борбата със 75-годишния закон за лицата и семействата, който обрича на гражданска смърт хората, поставени под запрещение, започва преди десетилетие. Дори определението, че това са хора, които „поради слабоумие и душевна болест не могат да се грижат за своите работи”, звучи архаично и има крещяща нужда от промяна.
„За съжаление, нашата борба продължава 12 години и то абсолютно безрезултатно. Преди няколко години над 7000 имаше само в институциите, така, че със сигурност над 11 до 12 хиляди души в България“, обяви председателят на Фондация „Свети Николай Чудотворец” Мария Методиева.
Пети ден продължава търсенето на 13-годишния Николай
Оковите на запрещението падат за първи път у нас през 2016 година. След упорити съдебни битки Фондация „Свети Николай Чудотворец” връща свободата на още петима души в следващите 2 години. „Стана много по-бавно, отколкото ние искахме. Това е моя много, много стара идея. Отпреди 19 години, когато за първи път в Западна Европа видях, че това се приема за съвсем нормално хора, които могат да функционират свободно и независимо, и могат да живеят наистина в общността, а не както при нас в бивши детски градини, само сменяйки табелата от един дом на друг вид услуга“, каза Методиева.
„След сваляне на запрещенията, тъй като това беше един много продължителен процес, изграждахме техни подкрепящи мрежи и всички момичета посочваха това, че искат да живеят самостоятелно. Така, че съвсем естествено дойде моментът, в който нашата Фондация подаде заявление в общинския съвет и абсолютно единодушно всички гласуваха да ни бъде предоставено жилище безвъзмездно за 5 години“, допълни тя.
Майка на аутист ремонтира стара къща, за да я превърне в център за хора като дъщеря ѝ
За да влязат в обществото младежите, минава още един дълъг период от време, в който се учат да бъдат самостоятелни. Започват работа в първото у нас социално предприятие „Чудната градина”. „За тях означава промяна на 180 градуса затова, защото те са израснали в институции от най-ранна възраст. А сега живеят като всички останали. Т.е. справят се сами с живота си и то за разлика от повечето хора, по един доста добър начин“, съобщава председателят на Фондацията.
Репортер: Надежда Карапанчева
Редактор: Камена Георгиева