Темата коментираха Екатерина Баксанова и проф. Пламен Киров

Две трети от българите смятат, че има застой в прокуратурата. Това сочат данни на Българския институт за правни инициативи. Изследването се фокусира върху това кои университети са завършили всички ръководители на прокуратури у нас, както и всички председатели на съдилища.

Най-много от представителите на съдебната власт са завършили Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”. Следва Академията на МВР. Въпреки, че тя не дипломира юристи от 30 г. насам, висшето училище е на второ място по свои възпитаници във ВСС и на трето сред прокурорите у нас.

Защо оценката на обществото за съдебната система е критично ниска? Темата в „Твоят ден” по NOVA NEWS коментираха правният експерт в Института за пазарна икономика Екатерина Баксанова и преподавателят по конституционно право проф. Пламен Киров.

На първо четене: Приеха промените в Закона за съдебната власт

„Работата на прокуратурата намалява, а заплатите в сектора растат. Ние сме първи в Европейския съюз по разход за държавно обвинение и съд”, посочи Баксанова. Според данните в бюджета през 2025 г. средната заплата в съдебната система ще е 10 000 лв. месечно.

По думите на проф. Киров българите традиционно нямат доверие в институциите. „Ако погледнем рейтингите - този на парламента не е по-различен от тези на прокуратурата, на съда и на други органи”, смята конституционалистът.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Калина Петкова