По темата в парламента бяха изслушани представители на МЕ, КЕВР и ЕРП-тата

Повече от месец след големите прекъсвания на електрозахранването по Коледа, абонатите все още нямат изплатени компенсации. Не става ясно и какви конкретни действия ще се вземат, за да не се повтаря случилото се. Поради тази причина в парламента бяха изслушани представители на Министерство на енергетиката, КЕВР и електроразпределителните дружества. От данни на ресорното ведомство стана ясно, че 42 350 абонати от 280 населени места са останали без ток в дните от 25 до 27 декември миналата година.

Петко Койчев от габровското село Съботковци събира подписи за колективен съдебен иск за промяна на общите условия на електроразпределителните дружества. „В това число влизат обезщетенията, които са безбожно смешни - 30 лева. В това число влиза колко дни можем да останем без ток, какво се случва когато останем без ток и дали ЕРП-то трябва да даде агрегат”, обясни мъжът.

Пред депутатите днес от Енергийното министерство обещаха, че обезщетенията от държавата ще се изплатят до дни. „При 20 000 души, със средно прекъсване от около три дни, сумата за домакинство изчислихме, че ще е около 100 лева. До 20 февруари първите разплащания да се случат с крайните клиенти”, каза зам.-министърът на енергетиката Георги Самандов.

Започва изплащането на компенсациите за хората, останали без ток по празниците

Министерството и енергийният регулатор заявиха, че са правили проверки, които са констатирали неспазване на задълженията на дружествата за поддръжка на мрежата не само тази година, но и миналата. „Говорим за системно неизпълнение на техническата обезпеченост и антиаварийната дейност на дружествата”, посочи Пламен Младеновски от КЕВР.

И трите електроразпределителни дружества обявиха, че инвестират много повече пари в електропреносната мрежа, отколкото изисква КЕВР. И посочиха други причини за проблемите по Коледа. „Да има облекчена процедура по почистването, а не да се иска разрешение за сеч постоянно, което да ни се отказва”, настоя Радослав Цветков от „Електрохолд”.

Или пък некоректни фирми подизпълнители, чиято смяна изисква обществена поръчка, което бавило процеса. „Прекратявайки договорите, ние сме в системно неизпълнение за дейности, които не можем да възложим на друга фирма, без да се проведе съответната процедура”, уточни Ангел Ангелов от „Енерго Про”.  

Или несъгласие с държавна институция. „Не можем да приемем факта, че в една такава ситуация от метеорологичен характер ни беше отказан ограничителен режим. Категорично не сме съгласни със становището на Министерството на енергетиката”, посочи Здравко Братоев от EVN.

В заключениe, дружествата и държавните институции обещаха да работят по-добре заедно, а от КЕВР все пак ще задължат ЕРП-тата да изплатят компенсации на абонатите.