Изпълнителният директор на Софийската стокова борса коментира и планирания бойкот на супермаркетите

Траен ефект от обявения бойкот на магазините за хранителни стоки у нас няма да има. Това мнение изрази в ефира на предаването "Твоят ден" по NOVA NEWS изпълнителният директор на Софийската стокова борса Васил Симов.

Ефектът на снежната топка: Масов бойкот на магазини на Балканите

"Цените може да паднат, ако има по-голямо производство. У нас то обаче е слабо и затова производителите опират до веригите", коментира експертът. И добави, че прекаленият контрол пречи на българския производител.

Според наблюденията на Симов върху световните тенденции в Лондон и Ню Йорк суровата и рафинираната захар, например, поевтиняват с 25 - 28% в периода февуари 2024 - февруаи 2025 г. Причината е по-голямо предлагане. Специалистътът смята, че цената на въпросната стока и в България би трябвало да падне тази година.

Стоката, която е поскъпнала най-много през изминалите 12 месеца, е маслодайният слънчоглед. Русия, Украйна и Франция са най-големите производители на този продукт. Поради лошата реколта се наблюдава ръст в цените от над 50%. 

Слънчогледовото олио е поскъпнало по-слабо, но въпреки това увелиението е с 30% за една година. Не се очакват нови количества слънчоглед до септември, което означава, че олиото няма да поевтинее, коментира още Симов. 

Цената на суровия петрол за една година пък е паднала с около 7%. "Тя се влияе много от международните фактори и политическите събития", смята Симов. И добавя, че митата, наложени от американския президент Доналд Тръмп, също влияят върху цените на петрола и зърното. 

"Не очаквам да има голямо раздвижване при цената на производните дизел и бензин, тъй като тя е относително стабилна през последните няколко месеца", коментира експертът. 

Хлебната пшеница - най-популярната борсова стока по света, е поскъпнала повече през последната година. Повишение се наблюдава в Черноморския басейн. То идва от Украйна, която спря да продава на безценица, каза Симов. Така цената скача с 20%. В САЩ и Франция е 240-245 долара на тон, каквато е и в Черноморския басейн. 

 

Редактор: Цветина Петкова