Министърът на финансите на САЩ пристигна в Киев, за да обсъди важна сделка

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент пристигна в Киев, за да обсъди важна сделка, в момент, в който Украйна се опитва да спечели подкрепата на президента на САЩ Доналд Тръмп в опасен дипломатически момент във войната с Русия. Тръмп заяви, че иска Украйна да доставя на Съединените щати редкоземни метали като форма на плащане за финансовата подкрепа на военните усилия на страната срещу Русия.

Какви са критичните метали, включително редкоземните, и други природни ресурси в Украйна, които биха могли да представляват интерес за САЩ и други партньори?

Редкоземните метали са група от 17 метала, използвани за производството на магнити, които превръщат енергията в движение за електрически превозни средства, мобилни телефони, ракетни системи и друга електроника. Не съществуват жизнеспособни заместители.

Геоложката служба на САЩ счита 50 минерала за критични, включително редкоземни метали като никел и литий.

Критичните метали са от съществено значение за отрасли като отбраната, високотехнологичните уреди, космическата индустрия и зелената енергия.

След предложението за сделка: Президентът на САЩ иска достъп до редкоземните метали на Украйна

Според данни от Украйна страната разполага с находища на 22 от 34-те минерала, определени от Европейския съюз като критични. Те включват промишлени и строителни материали, феросплави, благородни и цветни метали и някои редкоземни елементи.

По данни на Украинския институт по геология страната притежава редкоземни елементи като лантан и церий, използвани в телевизори и осветителни тела; неодим, използван във вятърни турбини и батерии за електрически превозни средства; ербий и итрий, чиито приложения варират от ядрената енергия до лазерите.

Финансирани от ЕС изследвания показват също, че Украйна разполага със запаси от скандий.

Световният икономически форум заяви, че Украйна е и ключов потенциален доставчик на литий, берилий, манган, галий, цирконий, графит, апатит, флуорит и никел.

Държавната геоложка служба твърди, че Украйна разполага с едни от най-големите потвърдени запаси в Европа, оценявани на 500 000 метрични тона, на литий - жизненоважен за батерии, керамика и стъкло.

Страната разполага със запаси от титан, които се намират предимно в северозападните и централните ѝ райони, докато литий се намира в центъралната част, на изток и югоизток.

Запасите от графит, който е ключов компонент в батериите за електрически превозни средства и ядрените реактори, представляват 20% от световните ресурси. Находищата се намират в централната и западната част на страната.

Украйна разполага и със значителни запаси от въглища, въпреки че повечето от тях понастоящем са под контрола на Русия в окупирана територия в Източна Украйна.

Володимир Зеленски предложи сделка на американския президент

На 7 февруари украинският президент Володимир Зеленски заяви пред "Ройтерс", че е готов да сключи сделка с Тръмп, която да включва участие на САЩ в разработването на огромните залежи на Украйна от важни метали, включително редкоземни. Зеленски първоначално оповести идеята в своята стратегия „План за победа“, представена на съюзниците на Киев миналата есен. Планът предлага постигане на споразумения с чуждестранни партньори за осигуряване на съвместен достъп до стратегически ценните ресурси на Украйна.

Анализатори и икономисти в областта на минното дело твърдят, че в момента Украйна не разполага с действащи в търговска експлоатация мини за редкоземни метали.

Китай, който Тръмп заплаши с търговска война, е най-големият производител на редкоземни елементи и много други важни метали в света.

Войната нанесе огромни щети в цяла Украйна, а Русия вече контролира около една пета от нейната територия. По-голямата част от въглищните залежи на Украйна, които захранваха стоманодобивната ѝ промишленост преди войната, са съсредоточени в източната част и са загубени.

Около 40 % от металните ресурси на Украйна сега са под руска окупация, сочат оценки на украинските мозъчни тръстове We Build Ukraine и Националния институт за стратегически изследвания, които се позовават на данни до първата половина на 2024 г. Те не предоставят подробна разбивка.

По време на войната Русия е окупирала поне две украински находища на литий - едно в Донецк и друго в Запорожка област в югоизточната част на страната. Киев все още контролира литиевите находища в централната част на Кировоградска област.

През януари първият заместник-министър на икономиката Олексий Соболев заяви, че правителството работи по сделки със западни съюзници, включително САЩ, Великобритания, Франция и Италия, по проекти, свързани с експлоатацията на критични материали. Правителството оценява общия инвестиционен потенциал на сектора на около 12-15 млрд. долара до 2033 г.

Държавната геоложка служба заяви, че правителството подготвя около 100 обекта, които да бъдат съвместно лицензирани и разработени, но не предостави повече подробности.

Въпреки че Украйна разполага с висококвалифицирана и сравнително евтина работна ръка и развита инфраструктура, инвеститорите изтъкват редица пречки пред инвестициите. Те включват неефективни и сложни регулаторни процеси, както и трудности при достъпа до геоложки данни и получаването на парцели. Според тях разработването на такива проекти ще отнеме години и ще изисква значителни първоначални инвестиции.

Източник: "Ройтерс"