Снимка: iStock
ЕРП-тата реагираха остро
Близо два месеца след големите аварии с тока по Коледа - изплащането на помощите за домакинствата, останали без електричество, още се бави. Това предизвика ново напрежение. На второ четене парламентът прие законопроект, който задължава електроразпределителните дружества да изплатят над два милиона лева.
Спорните 2 200 000 лв. се явяват като втора сума, която дружествата трябва да изплатят на домакинствата. Първата е така наречените неустойки, изплащани след подаване на жалба от засегнатите клиенти.
С решение на Министерския съвет още от миналата година втората сума трябваше да бъде за сметка на държавния фонд „Сигурност на електроенергийната система”. Гласуваният законопроект днес обаче е категоричен - това ще става за сметка на дружествата.
Оказва се, че за много хора дори първите пари са мираж, тъй като молбите им са били отхвърлени. Два месеца, след като прекараха Коледа на тъмно и студено, част от хората още не са получили нито неустойки, нито компенсации. „ЕНЕРГО-ПРО” отхвърлило жалбите на десетки хора в Габровско с мотив: „На основание на чл. 73 от Закона за енергетиката на клиент с прекъснато електрозахранване до 48 часа не се дължи неустойка”.
Освен неустойките от дружествата, под въпрос остават и средствата, обещани от държавата. Парламентът реши - ще бъдат за сметка на ЕРП-тата.
„Аз съм сигурен, че електроразпредителните дружества ще вложат всички усилия в предстоящите съдебни дела. Въпросните 2 200 000 лева накрая може да се окажат съдебни разноски, които държавата ще понесе”, коментира Радослав Рибарски от ПП.
„Бих посъветвал ЕРП-тата да не вкарват държавата в такива съдебни разноски. Защото точно държавата беше тази, която ги спаси”, заяви Йордан Тодоров от „Възраждане”.
Абонатите, останали без ток по Коледа, все още нямат компенсации
„Втори, очертава се трети месец, частните търговски дружества не просто не намират за необходимо да изплатят, макар и малкото постъпили към тях искания, а и започват да отказват”, каза Андрей Вълчев от „БСП - Обединена левица”.
Кой да изплати средствата доведе и до обвинения за лични интереси.
„Може два пъти да бъдат наказани отделни частни предприятия, за да могат да бъдат одържавени. И сигурно няма да ги вземе Делян Пеевски. Бъдете убедени - няма да ги вземе”, посочи Рамадан Аталай от „Демокрация, права и свободи” - ДПС.
„Благодаря за рекламата на нашия председател - господин Пеевски. Аз обаче виждам нещо много ясно. Джевдет Чакъров има съдружие с едно от ЕРП-тата. Може би това е вашият личен мотив. Сакън ЕРП-тата да не понесат някаква отговорност, забележете, по съвсем законов ред”, отговори Станислав Анастасов от „ДПС - Ново начало”.
Стигна се до реакция от страна на ЕРП-тата.
„От EVN България ще обжалваме отказа на министъра на енергетиката да обяви ограничителен режим на снабдяването с електроенергия”, съобщи на извънредна пресконференция Александър Сипек, председател на УС на дружеството. Той припомни прекъсванията на ток заради снеговалежите около новогодишните празници и го определи като най-сериозния през последните 10 години.
„Цялата отговорност беше хвърлена върху мрежовите оператори. Успяхме много бързо да възстановим тока на 6800 домакинства. Бързо потвърдихме, че ще изплатим компенсациите за нашите клиенти. Обработваме и изплащаме компенсациите на подалите необходимите документи”, каза още той.
„Законодателството, което е прието по спешност от днес за утре, е изключително тревожно. Ние ще се възползваме от всички правни възможности”, обясни говорителят на EVN Петър Костадинов.
ЕРМ Запад също изрази несъгласие с приетия Закон за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия.
"Подобна дискриминационна клауза противоречи на Конституцията на Република България, както и на правото на Европейския съюз. Продължават проверките от страна на компетентните органи относно причините за настъпилите събития в края на 2024 г. Все още няма никакви заключения от тях. В същото време ЕРМ Запад вече изплаща компенсации на всички засегнати лица, които са предявили претенция. Към днешна дата всички, които са подали банкови сметки, са получили такива. Приетият текст на закона задължава електроразпределителните дружества да платят неколкократно, включително и на лица, които не са били засегнати или нямат претенции за обезщетение, което е несправедливо и представлява непропорционално санкциониране на дружествата. Законът създава прецедент за недопустима държавна намеса и противоречи на принципите на правовата държава. Той прехвърля социалните функции и разходи на държавата върху бизнеса, с което застрашава неговата финансова стабилност. ЕРМ Запад ще предприеме всички законови мерки, за да защити интересите си и тези на своите клиенти", пише в позицията на дружеството.
„Предвиденото в приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително, операторите на електроразпределителни мрежи да възстановят на държавата изплатените помощи противоречи както на основни конституционни принципи за правова държава, неприкосновеност на частната собственост, така и на редица актове на Европейския съюз и нормативната уредба в Република България. Приетите допълнения в Законопроекта представляват недопустима намеса на държавата в договорните отношения между равнопоставени субекти”, заявиха в позиция от „ЕНЕРГО-ПРО”.
От компанията считат, че с приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект се поставя под съмнение декларираният ангажимент на държавата да допълни полагащите се на клиентите обезщетения. „В случая това ще доведе вместо до подпомагане от държавата, до двойно плащане на едно и също задължение от електроразпределителните дружества”, твърдят от „ЕНЕРГО-ПРО”.
В позицията си допълват: „Считаме, че Законопроектът е несправедлив, финансово и правно необоснован, и води до произволно прехвърляне на държавни социални функции върху частни дружества. Обръщаме внимание, че фокусирането върху дебата само до плащането на неустойки, без да се решават истинските проблеми в електроразпределението, не би могло да доведе до устойчива промяна в сектора”.
Институцията на омбудсмана иска отговори от КЕВР за проверката на ЕРП-тата
На 18 февруари Комисията по енергетика в Народното събрание прие законопроекта за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. Вносители на законопроекта са Павела Митова ("Има такъв народ"), Делян Добрев (ГЕРБ-СДС), Драгомир Стойнев ("БСП-Обединена левица") и Рамадан Аталай ("Демокрация, права и свободи"-ДПС).
С постановление от 30 декември 2024 г. Министерският съвет одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на енергетиката в размер на 2,2 млн. лева, които трябва да бъдат предоставени на Фонд "Сигурност на електроенергийната система", за да може около 26 000 битови потребители да получат подкрепа. Получатели на финансовата помощ са физически лица, които са останали без електрозахранване повече от 24 часа.