Това обяви финансовият министър преди заседанието на МС

Седем стотни от процента делят страната ни от еврозоната. Според властите у нас обаче след закръгляне на процентите България покрива критерия за инфлация и правителството ще поиска извънреден доклад от Еврокомисията и Европейската централна банка. Целта - от 1 януари 2026 година да плащаме в евро.

Седем стотни от процента делят България от еврото

Как изглежда математиката на инфлацията

Средногодишната инфлация, отчетена в България към януари 2025 година, е 2,6%. Най-ниска инфлация в Европейския съюз има в Италия, Литва и Финландия. Към средната инфлация в трите страни с най-ниски стойности се добавя позволеното отклонение от процент и половина. Така прагът, който не трябва да надскачаме, е 2,53%. Според икономисти при подобна малка разлика би трябвало да се закръгли в наша полза и да стане 2,6. Така покриваме изискването. Последната дума обаче имат ЕК и ЕЦБ.

Важните въпроси и отговори за приемането ни в еврозоната

Коментарите по данните

„Това е и последният важен от трите критерия за конвергенция”, коментира премиерът Росен Желязков.

„Днес наистина е много важен ден за България. Това ни дава основание да вземем решение, с което да отправим искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията на България”, подчерта финансовият министър Теменужка Петкова.

Добрев: Великолепен ден, покриваме изцяло критериите за еврозоната

„България да си гарантира влизане в еврозоната от 1 януари следващата година. Днес излязоха данните за инфлацията - те показват напредъка на България”, отчете Мартин Димитров от ПП-ДБ.

Според „Възраждане” обаче страната ни фактически не покрива изискванията.