Снимка: iStock
Извънредните доклади, които страната ни поиска, се очакват в началото на юни
Европейските институции ще продължат по предварително определения график за въвеждане на еврото в България. Това става въпреки искането за провеждане на референдум от страна на президента Румен Радев. От Брюксел финансовият министър Теменужка Петкова съобщи, че извънредните доклади, които страната ни поиска да бъдат изготвени от Европейската централна банка и Европейската комисия, се очакват в началото на юни.
Тя е потвърдила категоричната позиция на страната ни за въвеждане на еврото в началото на 2026 г. На фона на случващото се в България се появиха неофициално информации, че е възможно Брюксел да забави процедурите около еврото. До подобна стъпки явно няма да се стигне.
Междувременно Европейската комисия обяви, че дава положителна оценка за финансово-структурния план на страната ни до 2028 година. В тази финансова рамка се залагат основните държавни политики, както и приходите и разходите. Спазването на бюджетен дефицит до 3 процента е едно от изискванията за еврозоната. Препоръката на Комисията е България да е сигурна, че не надвишава разходите в този план.
„Въпреки опитите на президента да отклони страната ни от нашите ключови приоритети, а именно членство в еврозоната, правителството и аз, като финансов министър, продължаваме своята активна работа за това България да заеме своето достойно място“, категоричен беше финансовият министър.
Напредъкът на страната ни по пътя към въвеждане на еврото е бил обсъден и с финансовите министри от страните, разплащащи се с единната валута. От своя страна Петкова е уведомила и евроинституциите, че за страната ни членството в еврозоната от 1 януари 2026 г. остава ключов приоритет. „Това е важно, защото така страната ще успее да запази своята икономическа стабилност в тези турбулентни времена от геополитическа гледна точка“, посочи тя.
Одобрението от страна на ЕК за финансовата рамка на страната ни за следващите 3 години финансовият министър Теменужка Петкова определи като „изключително добра новина за България”. „Положителната оценка означава, че България ще има публични финанси, които са стабилни и устойчиви”, обясни тя.
Според преподавателя по конституционно право проф. Екатерина Михайлова, подписвайки договора за присъединяване към ЕС, България поема и ангажимент да приеме еврото в момента, в който е готова. „Една страна, която не изпълнява своите договорни задължения, може да не бъде изключена, но на нея ще бъде гледано като към държава, която не може да бъде сериозен член на тази организация”, посочи конституционалистът.
Желязков и шефът на БНБ подкрепиха въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г.
Десислава Калчева от Фискалния съвет смята, че разнопосочните сигнали, които страната ни изпращя към Брюксел, не са от полза за България. По думите ѝ обаче институциите у нас трябва по-активно да разясняват на хората какво ще се случи с въвеждането на еврото и какво не. „Хората имат страхове, които институциите не реферират по правилния начин. На нас ни липсва комуникационна стратегия по темата еврозона - рискове, ползи, възможности и заплахи. Опитът на Хърватска е доста положителен в тази посока. Знаете – това е последната страна, която се присъедини към еврозоната. Те не спряха да говорят със своето население”, отбеляза експертът.
Последвайте ни