Очаква се до дни президентската институция да внесе питането си

Референдумът за еврото и днес разпали политическите страсти. Ден, след като президентът Румен Радев обяви, че ще сезира Конституционния съд за отказа на парламентарния председател Наталия Киселова да внесе предложението му в пленарната зала, последва и нейният отговор.  А въпросът на президента предизвика напрежение и в редиците на БСП.

В очакване на конкретния въпрос от „Дондуков“ 2 към Конституционния съд, председателят на парламента Наталия Киселова обяви, че ходът на президента е бил очакван, но няма да спъне пътя ни към еврозоната.

„Очаквана е реакцията, но няма да има забавяне или поставяне на пауза на въпроса за преговорите. При очаквания доклад нещата вече мисля, че са почти ясни“, заяви тя.

Очаква се до дни президентската институция да внесе питането си.
„Ще чакаме тяхното решение, ще видим какво ще бъде то, ще прочетем техните мотиви и смятам, че това е нормалното отношение между институциите, трябва да пазим тяхната независимост, както и независимостта на президентската институция“, съобщи вицепрезидентът Илияна Йотова.

Наталия Киселова не очаква сезирането на КС от президента да доведе до забавяне на преговорите за еврозоната

А предложението на президента разпали нов фронт на политическата сцена, този път в редиците на БСП след разногласия между ръководството и част от местните структури.

„Има напрежение, разбира се, структурите по места казват, че трябва да се мисли. Информационната кампания за еврото не е достатъчна, според мен. Всички се страхуват от обедняване и от липсата на адекватна реакция от ръководството“,заяви кметът на Дупница Първан Дангов.

„Ако това беше въпрос преди 2-3 години, беше резонно. Хората трябва да бъдат питани. Но той не направи това, а го направи в последния момент, което е блокаж на решенията от юни. Конвергентния доклад окладът е готов, позволете ми да имам информация“, категоричен беше Александър Томов от Българската социалдемокрация.

БСП: Поемаме ангажимент за законови мерки при въвеждане на еврото

След заседание на Националния съвет БСП потвърди позицията си „за“ еврото. А от „Продължаваме Промяната-Демократична България“ също изразиха мнения, че страната ни ще наруши международните си договори, ако забави въвеждането на европейската валута

„Имало е две възможности, в които е можело да бъде попитан народа. Едната е през 2005 година, когато се решава и се договаря влизането в Европейския съюз. И след това преди да се влезе в чакалнята на еврозоната по време на управлението на Борисов“, посочи депутатът от ПП-ДБ Николай Денков.