Спаска Тарандова директор на Фондация „Глобални библиотеки-България“

Библиотека в Хелзинки предлага виртуална лаборатория, 3D принтери, звукозаписни студия и дори игрални зони. А в Колумбия и Кения има мобилни библиотеки, които достигат до отдалечени райони с помощта на магарета, мотори или автобуси. В Дания има живи библиотеки, които дават възможност хората да „заемат“ човек вместо книга – и да разговарят с него по теми като миграция, дискриминация, вяра и преживявания.

„Опитваме се нашите библиотеки да се развиват според най-новите тенденции, а те неизменно са свързани с технологиите и добавените реалности, които дават като съпреживяване и възприемане на информация”, коментира директорът на Фондация „Глобални библиотеки-България“ Спаска Тарандова в ефира на „Социална мрежа” по NOVA NEWS.

Тя обясни, че Фондацията подкрепя процеса на грамотност, четене с разбиране, формиране на критично мислене и използването добри световни практики за това как технологиите се опитват да подпомогнат процеса.

Тайната библиотека на манастира Сакя

„Източниците на съдържание са доста по-комплексни днес. За съжаление, създаването и разпространението на информация зависи от политически, икономически фактори, така че обикновеният потребител става много уязвим в съвременните условия – достъпа на информация, нейната оценка, интерпретиране и използване”, допълни Тарандова.

Експертът съветва, когато не сме сигурни за достоверността на информация в интернет, да проверим в библиотеките.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Иван Иванов