Снимка: iStock
Москва твърди, че напредва в стратегически важен регион
В Украйна започна евакуацията на малки деца и възрастни хора от град Константиновка. Бойните действия се приближават до 60-хилядния град в Донецка област. Жителите са заплашени от дронове и планиращи бомби, казват властите.
Русия заяви, че навлиза в източната част на Днепропетровска област в Украйна, което е значителна териториална ескалация на тригодишната ѝ военна кампания.
Москва твърди, че е анексирала пет региона в Украйна, но не е предявила официални претенции към Днепропетровск. Градовете Константиновка и Покровск са сред основните цели на руснаците.
Министерството на отбраната посочи, че силите от танковото подразделение са „достигнали западната граница на Донецката народна република и продължават да развиват настъпление в Днепропетровска област“.
Москва обвини Киев, че отлага размяната на военнопленници
Напредването на руските сили в още един регион на Украйна е едновременно символичен и стратегически удар за силите на Киев след месеци на неуспехи на бойното поле.
Украйна не реагира незабавно на изявлението на Русия, предаде АФП.
През повече от десетилетието на конфликт с подкрепяните от Кремъл сепаратисти и руската армия на Украйна никога досега не ѝ се е налагало да воюва на територията на централния регион.
Русия атакува Харков с дронове, ракети и планиращи бомби
Днепропетровск е важен миннодобивен и промишлен център за Украйна и по-дълбокото навлизане на Русия в региона може да има сериозен ефект върху изпитващите затруднения армия и икономика на Киев.
Преди Русия да започне офанзивата си, населението на града се оценяваше на около три милиона души. Около един милион души живееха в регионалната столица Днепър.
Украйна ще строи нов мост над река Дунав
Украински военнослужещи заявиха по-рано, че Русия може да напредне сравнително бързо в предимно равнинния регион, тъй като там има по-малко естествени препятствия или села, които могат да бъдат използвани като отбранителни позиции от силите на Киев.
Редактор: Румен ЛозановПоследвайте ни