Професор Едгар Бимер стана известен преди четири години с първата успешна трансплантация на две ръце

 

Български лекари се срещнаха със световноизвестния хирург професор Едгар Бимер. Три дни той ще обучава специалисти от цялата страна как се присаждат тъкани и органи в „Пирогов”. Оттам планират и започването на лятна академия в областта на микрохирургията. 
 
Името на германеца нашумя, след като преди четири години той извърши първата в света успешна трансплантация на две ръце.
 
През 2002 година в следствие на трудова злополука 55-годишният фермер Карл Мерк губи двете си ръце. Германецът не се отчайва и упорито започва да търси донор. Помага му хирургът професор Едгар Бимер. 
 
„Когато правим трансплантация на сърце или черен дроб, няма значение дали човекът е черен, бял или жълт, дали е жена или мъж. В този случай не само трябваше да намерим ръце, но и да са подходящи. Това усложни търсенето”, разказа професор Бимер.
 
Донор става 19-годишно момче, загинало при автомобилна катастрофа. Предизвикателствата обаче не спират дотук. Тялото на Карл три пъти отхвърля присадените органи. Особено трудно е и да се възвърне чувствителността на ръката. А колкото по-голям е трансплантираният орган, толкова по-сложна е тази задача. 
 
„ Нервът расте с по милиметър на ден. Тоест трябва да мине година до година и половина, докато нервът стигне до горе”, обясни професорът. 
 
Въпреки всичко трансплантацията успява. Резултатите обаче отключват бурни дебати в Германия за възможните й психологическите ефекти. 
 
„Страхувахме се, защото пациентът беше живял пет години без ръце. Ден след операцията жена му отиде при него и възкликна: О, ама те изглеждат почти както преди. Че това са си твоите ръце! Този толкова обсъждан психологически ефект всъщност не съществува. Човекът е много много щастлив”, заяви професор Бимер. 
 
Четири години след операцията, резултатите са на лице: Пациентът може да усеща с пръстите си студено и топло, може да чувства грапаво и гладко, може да се справя и с ежедневните си задачи.