Рано или късно Движение „България на гражданите” ще е първа политическа сила, допълни той
Движение „България на гражданите” се бори да е първа политическа сила след парламентарните избори това лято, а не в опозиция.
„Борим се за първото място, рано или късно ще бъдем първа политическа сила”, заяви Даниел Вълчев в предаването „Събуди се”, запитан дали движението ще бъде в опозиция в следващия парламент.
Вълчев заяви, че „България на гражданите” се явява самостоятелно на изборите и независимо от резултатите не би влезнало в коалиция нито с ГЕРБ, нито с БСП, нито с ДПС.
Що се отнася до референдума за АЕЦ, който се проведе в края на януари, Вълчев коментира, че „на призива на г-н Станишев да се отговори с „да” са откликнали 12% от българските граждани, на призива на премиера да се отговори с „не” се отзоваха 8%, а 80% отказаха да участват”.
„Истината е, че тези, които отидоха да гласуват, искаха да покажат, че са активни граждани, но и те искат да бъдат питани за нещо, което има смисъл”, заяви Вълчев.
Същевременно от Движение „България на гражданите” смятат, че парламентът трябва „да излезе от анонимност”.
„От 91 година има проблем, че този, който упражнява власт, не е готов да носи отговорност”, коментира Вълчев. Според него когато се коментира броят на депутатите, обикновено се търси популисткия начин „да спестим 100 заплати”.
„България не е опряла до 100 заплати, същият успех можем да постигнем, ако намалим командировките”, коментира Вълчев. „Тук въпросът е на вид отговорност. Колкото по-голям е един орган, толкова повече се размива отговорността. Следователно трябва да отидем до такъв брой, че хората да ги запомнят”.
Вторият важен въпрос според него е защо има заместник министри.
„Ресорите са в администрацията, не са в политическото управление. Как така едно политическо лице ще има ресор”, запита Вълчев. „От собствения си опит знам, че няма смисъл министърът да има заместници”.
Що се отнася до рокадите в правителството в последните дни, Вълчев коментира, че премиерът иска да придаде по-експертен вид на правителството и затова е поканил академик Стефан Воденичаров и това няма нищо общо със сближаване с БСП. А причината, поради която Воденичаров се е съгласил, „ще остане тайна за поколенията”.