Приел поста от Борисов заради шанса, който се открива пред българската наука
Акад. Стефан Воденичаров няма намерение да се задържа в изпълнителната власт след края на мандата на правителството на ГЕРБ, на което стана член, след освобождаването на Сергей Игнатов. „Имам ангажимент към БАН, академията ми е много мила”, заяви новият министър на образованието в предаването „Всяка неделя”.
„Това, което ме накара да приема предложението на министър-председателя е, че пред научната общност се отваря възможността да получи едно добро финансиране през следващите седем години,” отбеляза наскоро избраният председател на БАН. По думите му става дума за няколкостотин милиона евро по новата Оперативна програма за наука и образование.
Назначаването на Воденичаров начело на образователното министерство беше неочакван ход, особено за социалистите, тъй като той оглави инициативния комитет за АЕЦ „Белене”. Връзката му с ядрената енергетика продължава повече от 30 години. Академикът оглавяваше и комитета за защита на АЕЦ „Козлодуй”.
„Без развитие на ядрената енергетика няма стабилно икономическо бъдеще за България”, убеден е българският учен, който отрича да са му поставяни някакви условия преди да заеме новия си пост.
„В нашия преход има две големи груби грешки – връщането на земята в реални граници и затварянето на малките блокове на АЕЦ „Козлодуй”,” каза още в ефира на Нова ТВ акад. Стефан Воденичаров. „Имахме прекрасно селско стопанство, прекрасна наука – раздробихме земята, изклахме животните, а сега купуваме дори семената… Трети блок на „Козлодуй” можеше да работи до миналата година, а четвърти до 2015 г. Токът произведен от тях щеше да струва 2 цента на киловат.”
БАН може да бъде наистина полезна на обществото, твърди ръководителят й. Академията получила поръчки от изпълнителната власт в няколко направления, включително развитието на отношенията с Македония, въвеждането на електронното правителство, задачи поставил и икономическият министър Делян Добрев.
Причината за състоянието на българското образование, по думите на министъра, може да се търси в сринатия статус на учителското съсловие.
Стефан Воденичаров коментира и бъдещето на Фонд „Научни изследвания”, около който се заформи скандалът, струвал поста на Игнатов.
Цялото интервю с акад. Воденичаров гледайте във видеото.