Вложената в ремонта сума е около 300 000 лева

Преди година съдът отне от Симеон Сакскобургготски двореца „Кричим”. Имотът беше прехвърлен на държавата и впоследствие - реставриран. Вложената в ремонта сума е около 300 000 лева. 

 

„Кричим” е бивш султански имот. Красивата природа привлича вниманието на Фердинанд и той създава ловен парк. Загражда земята и внася елени лопатари. През 1095 година вече е построен и ловен павилион. Впоследствие целият комплекс се разширява до 2000 декара.

 

След женитбата на Борис и Йоана, "Кричим" става любима семейна къща. А княгинята проектира нейното виждане за уют в ловната хижа. Строи се и допълнителен официален вход. Така ловците и гостите влизат от различни места в двореца. Резиденцията е с около 50 стаи. Спалнята на княза е разположена на първия етаж. В нея може да се влиза и от кабинета му. А крилото на княгинята е на втория, точно до стаите за децата. 

 

До днес са запазени част от вещите и от посудата. В старинните скринове се пазят сервизи за кафе и чаши с герба. А върху бюрото на княгинята стои настолен календар. 

 

В "Кричим" са гостували Гьоринг, Гагарин, шахът на Иран.

 

През годините дворецът е имал различни стопани. След 1948-ма година „Кричим” е в списъка с особените имоти. След 1957 е под опеката на Министерския съвет. А от миналото лято стопанин е Министерството на финансите. Ведомството отделя 300 000 лева за ремонт на двореца. 

 

Ремонтирани са още фасадата и покривът. Реставрирани са дървените ламперии и е подменена облицовката на мебелите.

 

Дворецът „Кричим” се охранява от НСО и е затворен за граждани. За къщата и парка се грижат 20-ина души персонал. Достъп имат единствено управниците. Това дава почва на редица спекулации, включително тази, че бившият финансов министър Симеон Дянков е почивал често в двореца.

 

От Министерството на финансите се готвят  да започнат процедура по обявяването на имота за архитектурна забележителност. 

 

Как изглежда бившият царски имот сега и кои са неговите ВИП посетители гледайте във видеото.