Според него "правителството се крепи на гнусната ръчичка на Волен Сидеров"

„Странното с актуализацията на бюджета е, че не се разбра за кого ще отидат предвидените пари. Теорията с връщането на ДДС не издържа, защото актуализацията беше подкрепена само от няколко големи бизнесмени. Хората с дребния и малък бизнес не показаха никаква радост”, каза в „Здравей, България” пиар експертът Нидал Алгафари.

 

Според него това означава, че може би тези пари вече са разпределени и това навежда на мисълта, че актуализацията е криминална. „В момента към правителството липсва всякакво доверие. Те направиха една грешка, после втора, трета и така се докараха до състоянието никой да не им вярва. На всеки е ясно, че това правителство се крепи на онази гнусна ръчичка, която натисна едно бутонче. Ръчичката беше на Волен Сидеров”, обясни Алгафари и добави, че при повторното гласуване на бюджета, тази ръчичка пак ще натисне правилния бутон, защото му се плаща и получава власт.

 

Работата на президента е да налага вето. Това е едно от малкото му правомощия”, категоричен беше той.

 

„Задълбочилото се разделение поражда много остри реакции около спора за актуализацията на бюджета. В нормална обстановка такива теми не се политизират много, тъй като едно ново правителство има свои виждания за бюджета. Но нещата са на предела и каквото и да е действие на правителството тласка страната към още по-голяма конфронтация”, каза от своя страна социологът Цветозар Томов.

 

Според него тази актуализация крие много тежък проблем и той е свързан с планираните приходи. „Не мога да не обясня как е възможно българско правителство да планира събираемост на ДДС в рамките на 11 на сто от крайното потребление. Това на практика означава, че всеки от нас захранва мафията и организираната престъпност”, каза той и попита къде са тези 9 стотинки между 11-те, които влизат в държавата никой не казва. „Това е индикатор за тежката криминализацията на държавната машина”, добави Томов.

 

По думите му големият обществен проблем е докога ще се позволява на българските правителства да планират приходи, в които се залага криминално разпределение на фиска.

 

Според социалния антрополог Харалан Александров сме в ситуация на задълбочаващ се конфликт. „Оттук нататък е много трудно да се намери съгласие по основните въпроси на управлението”, смята той.

 

„Посланието към избирателите е, че трябва да направят избор, че предстои избор”, добави той.

 

Цялата дискусия може да гледате във видеото.