Той ще бъде включен в книгата с рекордите на Гинес за 2014-а

Най-дългия кристал в света откриха, и то съвсем случайно, група учени от университета в Корнел, Ню Йорк и германския Улм. Той се състои само от два атома. Откритието ще кандидатства за книгата на рекордите Гинес. Изследователите попадат на кристала, докато се опитвали да произведат графен, смятан за един от материалите на бъдещето.

Кристалният панел е толкова тънък, че всеки атом от силиций и кислород се вижда ясно чрез електронен микроскоп, обясняват учените пред списание „Nano Letters”, цитирани от abc.es.
В началото те смятали, че става въпрос за остатъци от графен, но след като ги проучили, осъзнали, че са открили най-дългия кристал в света. По всичко личало, че загубата на кислород е причината медта да реагира на кварца, направен от силиций и кислород.

Това е първият път, когато може да се наблюдава прецизно редът на атомите, които съставят кристала. Той изненадващо много прилича на диаграма, нарисувана през 1932 г. от физика Уилям Захариасен, известен с работата си в рентгеновата кристалография и структурата на стъклото. Оказва се, че сегашната диаграма и представената от физика теория за разположението на кристалните атоми, са доста сходни.

В бъдеще двумерният кристал би могъл да се използва в транзисторите и нанотехнологиите. Той би могъл да подобри и производителността на процесорите на компютрите и интелигентните телефони.
Представителите на Гинес вече са известени за съществуването на новия кристал и публикуваха научното достижение в началото на септември. Целта е то да бъде включено в книгата Гинес за 2014-а година.

Превод: Анелия Тодорова