За привличане на нови инвеститори е нужно повишаване на вътрешното потребление
Обявеният от финансовия министър Петър Чобанов ръст на българската икономика от 2% за следващата година ще бъде осигурен основно от нарастването на инвестициите.
Според икономистите, следящи нивата на инвестиционна активност у нас, все още е рано да се говори за засилен интерес. При това, ако такъв тепърва бъде регистриран, печалби и данъци от новите пари в стопанството ще дойдат след доста повече от 12 месеца. Развитието на производство не води автоматично до ръст в икономиката.
„Ако един чужд инвеститор тепърва реши да прави завод в България и вкара машини и материали от чужбина, тогава ръстът на вноса ще нулира ръстът на инвестициите”, казва икономистът и бивш директор на БАИ Борислав Стефанов.
„За съжаление активността на чуждите инвеститори е доста слаба в момента. Надявам се, че от догодина това ще се промени. Финансовият министър даде една доста положителна прогноза, което се надявам да бъде добър сигнал”, допълва финансовият анализатор Николай Ников.
Известните и договорени чуждестранни инвестиционни проекти до момента не са с размери, които за година да осигурят желаният от правителството ръст.
„Проблемът в България е не толкова свързан със съдебната система или липсата на работна ръка, както се твърди. Проблемът е че просто голяма част от проектите не са рентабилни”, поясни Ников.
Анализаторите смятат, че начина инвестициите да станат изгодни за чуждите пари, е единствено чрез повдигане на вътрешното потребление.