Отговорите - от президента на КНСБ Пламен Димитров и бившия социален министър Иван Нейков

„10% или 200 000 са на минимална заплата в България”. Това заяви в студиото на „Здравей, България” президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той заедно с бившия министър на труда и социалната политика Иван Нейков отговориха на въпросите на зрителите на Нова телевизия, свързани с трудовото законодателство.


Един от посочените проблеми бе от служител, чийто работодател, произвеждащ сухи пасти, му дължи 6000 лв. от неизплатени заплати. Оказва се, че в предприятието хората се осигуряват на минимална заплата, но получават доста по-малко от обещаното. Служителите са осъдили фирмата, но тя е обявена в несъстоятелност. Близо 60 - 70 души са в същото положение. Сега според казаното от служителката фирмата работи под друго име.


По закон обаче от Фонда за гарантиране вземанията на работниците при несъстоятелност на фирмата, служителите могат да получат само до шест неплатени заплати. Освен това те трябва да получат и лихвата, натрупала се заради забавянето на неполучените заплати.


Друг от дадените примери в ефир бе за фирма за ремонт и боядисване на автомобили, която не превежда заплатите на своите служители.


„Доста повече от 8 млн. лв са неплатените заплати”, изчисли президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той се обяви за законодателна промяна. По думите му в момента, след заявление в съда, е възможно да се изплатят дължимите суми от страна на шефа. Ако предприятието е обявено във фалит обаче, нещата са коренно различни и казусът се решава по-сложно.


„Има уредба, но тя не се използва. Търсят се бързи решения чрез бързото производство, но то не се използва много”, обясни бившият министър на труда и социалната политика Иван Нейков. По думите му, ако работниците предявят иск като колективен кредитор, могат да заведат дело в съда. Това обаче често не се използвало като възможност.


Синдикалистът Пламен Димитров пък обясни, че от КНСБ предлагат промени в Кодекса на труда, според които да се изплаща пълният размер на дължимо възнаграждение при несъстоятелност на предприятието. За сравнение сега се изплащат 60% от месечната заплата, но не по-малко от минималната работна заплата за страната.


Димитров и Нейков посъветваха жените, които са в майчинство, да не се съгласяват да напускат доброволно работа, тъй като са под закрила на закона до навършване на 3-годишна възраст на детето.


Целия разговор гледайте във видеото.