През последната година децибелите в големите градове трайно се покачват

Над два милиона българи – жертви на всекидневен шум. През последната година децибелите в големите градове трайно се покачват. Движението на автомобили, строителството и нощните заведения са основни врагове на тишината.

 

Нивото на шум в София се измерва с уреди, наречени шумомери – те мерят шума, както по улиците, където е най-интензивен трафика, така и в промишлени предприятия или по строителни площадки. В зоните с активно движение и жилищни комплекси границата е 60 децибела. На места обаче нивата скачат до над 80.

 

Всеки ден през столичния "Лъвов мост" минават стотици автомобили, а от няколко месеца тишината е мираж и заради трескавото строителство. Виржиния работи в един от магазините непосредствено до ремонта. Шумът тук идва отвсякъде. „Шумът е много силен – минават стотици автомобили, рейсове, спирката е тук – бръмчат, багерите от среща – ремонт има пет месеца”, казва тя.

 

Шумът тормози най-много хората в големите градове. Високите децибели пречат на жителите в София, Пловдив, Бургас, Русе, Варна и Плевен. Спираме за проверка на един от най-шумните столични булеварди.

 

За да се разбере с клиентите понякога Виржиния буквално трябва да се надвиква с тях. „Не ги чувам – вкъщи като се прибера викам силно, защото като не чувам – викам”, разказва тя.

 

За хора като Виржиния, които живеят или работят, до големи булеварди, летища или строителни площадки, шумът може да доведе до оглушаване, смущения в ушите, промени в кръвното налягане, сърдечния ритъм и дори до киселини в стомаха и повишена кръвна захар.

 

„Шумът предизвиква стрес, а той води до различни раздразнения в нервната система – проява на раздразнения, на тревожност, поява на безпокойство, безсъние, дори и да се развие депресия”, категоричен е отоневрологът от „Александровска болница” д-р Георги Ангов.

 

Експертите изпращат данните до общините, а те на свой ред трябва да решат проблемите с шума. „Специално за транспортния шум има подобряване на пътните настилки, ограничаване на трафика с автомобили, изграждане на шумо-защитни съоръжения и залесяване”, заяви експертът в Изпълнителна агенция по околна среда Елена Иванова.

 

Безсънни нощи заради шума имат и хората, които живеят около дискотеки. От скоро спокойствието е нарушено и от нощни сватби. За високи нива на шума можем да сигнализираме на здравните инспекции, а санкциите за фирмите-нарушители е 5 хиляди лева.