Министър и екстперти от „Булгаргаз” обаче се разминаха в прогнозите си за евентуалното спиране на газа

С първия сняг дойде отново и заплахата от газова криза. В първия ден от есента – актуалните въпроси са може ли топлофикациите да спрат работа през зимата и може ли да останем на студено, ако спрат доставките на руски газ към България. 
 
Заради продължаващия конфликт между Русия и Украйна има риск да се стигне до газова криза като през 2009 г. Тогава в януарския студ се оказахме изненадани и с напълно спрени доставки. Според министъра на икономиката и енергетиката - Васил Щонов, от сега се взимат мерки, за да се овладеят ефектите от евентуалното спиране на кранчето. Въпросът е, ако се стигне до криза - колко дни ще продължи тя. 
 
Министър и екстперти от „Булгаргаз” обаче се разминаха в прогнозите си за евентуалното спиране на газа. Докато според министър Щонов, подобно мрачно развитие на ситуацията е много вероятно и при евентуално намаляване на доставките на газ се очаква утежняване на положението в България, от „Булгаргаз” обявиха, че такива индикации към момента няма. 
 
Всички обаче са категорични, че в газохранилището в Чирен трябва да се складират максималните количества за резерв. Без значение, че „Булгаргаз” няма пари и в момента не си плаща дори данъците. 
 
80% от обема в хранилището в Чирен е запълнен. Добрата новина според енергийния министър е, че топлофикациите ни били готови да минат на мазут или поне се готвят. 
 
„Ако стане криза, всичко се развива в периода на няколко часа. До 10 часа трябва да минат на мазут, посочи министър Щонов.
 
Според ръководството на пловдивската централа обаче 10 часа няма да са достатъчни.
 
„В рамките на 24 часа става това преминаване. Имаме опит от 2009 г., когато беше последната по-сериозна такава криза. Правим и нашите подготовки. Преглед на съоръжениията сме направили през последните две седмици, така че имаме възможност да реагираме достатъчно бързо, така че клиентите на EVN-Топлофикация да не усетят промяна на топлоснабдяването, ако се наложи това”, обясни Петър Костадинов - говорител на EVN-Топлофикация Пловдив. 
 
Той допълни, че клиентите няма да усетят промяна в цената вследствие от това преминаване, но че в същото време това са непредвидени разходи за дружеството, които „в един бъдещ период е логично да бъдат компенсирани от ДЕКВР”.
 
На парното в Пловдив разчитат 35 хиляди домакинства, 30 училища и детски градини и 3 болници. Според спомените ни от 2009 г., на ТЕЦ-овете им трябваха няколко дни, за да минат на мазут. Проблемът обаче е, че по закон, топлоцентралите имат запаси от мазут за 5 дни, а и нямат право да подгряват с това гориво повече от 10 дни годишно, защо то замърсява сериозно въздуха.
 
Друг вариант, на който можем да разчитаме е и внос на газ от Гърция
 
Според управляващите едва след 20-30 дни от спиране на доставките ще се стигне до сериозни ефекти върху икономиката ни
 
На фона на тези притеснения ТЕЦ-ът в Русе се изправя и пред друг проблем - оказва се, че служителите там са без заплати и чакат 12 милиона лева от НЕК, нямат и пари за закупуването на въглища, с които работи централата. От ТЕЦ-а протестираха днес, а утре, 24-и септември, на простест излизат и колегите им от Сливен, които имат същите проблеми.
 
Повече за притесненията на топлофикациите и за прогнозата за възможна газова криза – гледайте във видеото.