Това сочи доклад на Хелзинския комитет

Родителите изоставят все повече деца. Това показва докладът на Хелзинския комитет изготвен за развитие на процеса по закриване на домовете за деца у нас. Изводът – реформата се бави. С това продължават и десетките случаи на деца, които са гледани по неподходящ начин и не се развиват нормално.


Само за миналата година броят на децата изоставени веднага след раждането си се е увеличил с 20 на сто. Така, въпреки че държавата трябва да закрива детските домове се оказва, че те продължават да се пълнят.


„Има два канала, които в момента пълнят домовете – а. родилните отделения и б. гетата, семействата от дъното . попаднахме на махала в Николаево, в която само от там са дадени 16 деца”, обяснява Антоанета Ненкова от Български хелзински комитет.


В много от случаите, когато детето се роди с увреждане самите лекари решават уж да помогнат на родителите като ги съветват да оставят бебето.


„Последният такъв случай е от август 2014 година. Майката е родила преди няколко часа и лекарят отива при нея и й казва детето е с много тежки увреждания по-добре го оставете”, разказва Десислава Симеонова от Български хелзински комитет.


Бруталните истории в домовете са десетки. Недохранване и липса на грижа за децата са често сред гледките, на които попадат специалистите. Такава е историята и на Вяра. Ражда се преди 12 години, но за разлика от всички останали бебета в родилното тя няма да се прибере в майчиния дом, а ще бъде изоставена, защото е дете с Даун.  А оттам пътят й стига до сектор „Аномалии”. Така минават девет години от живота й, без да има надежда, че нещо ще се промени. На девет години теглото й е като на 3-месечно бебе. В края на 2011 година вяра е одъщерена от американско семейство и името й вече е Кейти.


Близо 4000 деца продължават да са в институциите, а около 3200 чакат за осиновяване. От 2010 година досега няма нито едно дете с увреждания, което да е осиновено от българи. Случаят на Кейти е пример за това.


Повече по темата гледайте във видеото.