Тази година фокусът е върху алармирането на институциите и обществото за вредната среда, в която живеем

На 29 септември целият свят отбелязва Деня на сърцето чрез различни събития и кампании. Тази година фокусът е върху алармирането на институциите и обществото за вредната среда, в която живеем, пише БГНЕС.

 

Студенти от Медицинския университет в София, подкрепени от Дружество на кардиолозите и младежката структура на БЧК, организират инициатива, с която целят да популяризират движението като основен метод за превенция за здраво сърце. Идеята на организаторите е да отправят различни предизвикателства към минаващите хора да извършат конкретна физически дейност, за което ще получат подарък.

 

Сърдечно-съдовите заболявания продължават да са най-честият убиец в световен мащаб. Все повече спада и възрастта на засегнатите. Най-малко 80% от преждевременните смъртни случаи от сърдечно-съдови заболявания и инсулт обаче могат да бъдат избегнати чрез контролиране на рискови фактори като тютюнопушене, вредна употреба на алкохол, голям прием на сол, липса на физическа активност и повишено кръвно налягане. 

 

Според данните, изнесени миналата година, над 60% от смъртността в България се дължи на сърдечно-съдови заболявания, които са основният убиец у нас с основните си две фатални проявления - миокарден инфаркт и мозъчен инсулт.

 

В България, за разлика от другите европейски страни, повече са инсултите в сравнение с инфарктите. Средно у нас има около 12 000-13 000 инфаркта и между 25 000-30 000 инсулта. Смъртността от двете заболявания надвишава 25%. Така една четвърт от засегнатите умират, а останалите, които оживяват, най-често са стават инвалиди в тежка форма. 

 

За съжаление все още сме в челните места по сърдечно-съдови заболявания и смъртност и специалистите казват, че това сочи, че голяма част от нас продължаваме да живеем нездравословно. Така все още близо 44% от населението у нас са пушачи, дори и сред лекарското съсловие има хора, които пушат.