Съмнението на учените от Института Роберт Кох се насочило към насекомоядните прилепи Mops condylurus

Учени твърдят, че кухо дърво, населено с насекомоядни прилепи, е източникът на епидемията от Ебола, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.

 

Съмнението на учените от Института Роберт Кох се насочило към насекомоядните прилепи Mops condylurus, които живеят в кухо дърво на 50 метра от дома на първата жертва на вируса. Къщата на момчето се намира в отдалечено село в Гвинея.

 

"Голямата близост до колонията прилепи е възможност за инфекция. Децата често са хващали и са си играли с прилепите от това дърво", каза екипът учени след 4-седмично разследване.

 

Вирусът Ебола се разпространява сред диви животни, които не винаги се заразяват с него. Вирусът обаче може да се предаде на хората, влезли в пряк контакт с източника на зараза. Човек може да се зарази и от непряк контакт чрез контакт с животни, преносители на вируса. Сред хората заразата се разпространява чрез телесни течности.

 

Плодовият булдогов прилеп Epomophorus wahlbergi е установен като източник на вируса. В някои африкански страни той е използван за храна. В тази епидемия обаче този вид няма вина, смятат учените. Неговият братовчед булдоговият прилеп обаче може да предава вируса, без самият той да се разболее.

 

Според германските учени този вид прилепи е спомогнал за разпространението на епидемията, но вината не пада изцяло върху него. Местните деца не само са си играли с прилепите от въпросното дърво, но са ги ловили за храна. Учените не са установили смъртни случаи сред по-големите диви животни, които представляват вторичен носител на заразата.