Поправките бяха внесени от различни парламентарни групи

Видео: БГНЕС

 

Промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), поискани от главния прокурор Сотир Цацаров, бяха приети единодушно от Народното събрание на първо четене.

 

Поправките бяха внесени от различни парламентарни групи. Основното предназначение на промените е да се повиши ефективността на мерките за неотклонение и на другите форми на процесуална принуда, прилагани спрямо обвиняеми и подсъдими лица.

 

"Досегашната уредба по НПК не предлага достатъчно надеждни гаранции, че посредством мерките за процесуална принуда се обезпечава безпрепятственото водене на наказателното производство, неговото своевременно приключване и особено изпълнението на влязлата в сила присъда. Затова първостепенна задача на проекта е мерките на процесуална принуда, освен другите си задачи, да осигуряват и изпълнението на наказанието при осъдителна присъда, включително събирането на държавните вземания, произтичащи от наложени имуществени наказания и присъдени в тежест на осъдения разноски", пише в мотивите на законопроекта.

 

Когато подсъдимият е признат за виновен, осъден е на наказание лишаване от свобода, изпълнението на което не е отложено и е налице реална опасност да се укрие, съдът може да замени мярката за неотклонение с по-тежка, предвиждат промените. Също така, когато подсъдимият е признат за виновен и е осъден на наказание не по-малко от 10 години лишаване от свобода или друго по-тежко наказание, реалната опасност подсъдимият да се укрие е налице, освен ако от доказателствата по делото не се установява противното, пише БГНЕС.

 

С други текстове от законопроекта се изменя и редът за разрешаване за използване на СРС по отношение на съдии, прокурори и следователи. Такова разрешение ще се дава предварително от председателя на Върховния касационен съд или от изрично оправомощен от него зам.-председател, по искане на главния прокурор или изрично упълномощен от него заместник.

 

По време на дебатите от името на опозицията Мая Манолова обяви, че БСП ще подкрепи поправките, защото те са необходими. Манолова обаче разкритикува правосъдния министър Христо Иванов.