Ако изборите бяха днес, 22% от хората щяха да гласуват за ГЕРБ

 

Партиите губят доверието ни. Това показват резултатите от регулярното тримесечно проучване на социално-политическите нагласи на агенция „Алфа Рисърч”. 

Още по темата

 

Сред най-успешни политики на правителството се нареждат и културната (29%), външната (25%), а като най-неуспешни – политиката по доходите (9%), следвана от икономическата, социалната и образователната (по 17%). Единственият сектор, който бележи положителен ръст в оценките за последните години, стартирайки от много ниски стойности, е здравеопазването (от 10% през 2012 г. до 19% към момента).

 

Ограничена е обществена подкрепа за дейността на основните държавни институции. Доверието в президента (25.6%), правителството (22.7%), парламента (10.6%) и главния прокурор (11%) се запазва същото или намалява с 1 до 2 процента спрямо януари 2015г.  

 

Продължава ръстът в личния рейтинг на министър-председателя Бойко Борисов (33.4%), който се покачва леко, но устойчиво след повторното влизане във властта. Класацията на най-успешните министри се води от Лиляна Павлова (26.3%), следвана от Петър Москов (24.3%). След него, с близки позиции в съотношението „позитивни-негативни оценки” се нареждат Томислав Дончев (15.3%), който губи част от подкрепата си и Ивайло Калфин, чийто рейтинг се покачва (19.7%).

 

Ръст в личния индекс отбелязва и новият министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, а сериозен спад – финансовият Владислав Горанов, който заедно с икономическия Божидар Лукарски и образователния Тодор Танев, получава най-ниска обществена подкрепа.

 

Казусът "КТБ" продължава да вълнува общественото мнение и да трупа недоверие към политическата класа, за която се подозира, че заедно с новопоявилия се купувач ще се възползва от активите на банката и свързаните с нея предприятия. 83% от българите смятат, че държавата не трябва да допуска сделката с фирмата-купувач от Люксембург.

 

Констатира се спад на доверието най-вече при политиците в левия спектър: Георги Първанов (от 23% на 20%) и Михаил Миков (от 14% на 13%). При националистите по-значителен ръст е налице при Валери Симеонов (от 11% на 15%) и Красимир Каракачанов (от 13 на 16%), по-слаб при Волен Сидеров (от 8% на 9.4%). Лидерите на Реформаторския блок запазват позициите си без промяна – Радан Кънев и  Меглена Кунева (по 14%), Божидар Лукарски (9%).

 

Подкрепата за лидерството на Борисов в правителствената коалиция и липсата на управленска алтернатива продължават да обуславят значима електорална преднина на ГЕРБ пред останалите политически сили. Ако изборите бяха следващата неделя, 22.4% биха подкрепили ГЕРБ (спад с 0.8%), 10.2 - % БСП (спад с 1.2%), 7% - ДПС, 5.8% - Реформаторския блок (спад с 0.7%), 5.7% Патриотичния фронт (ръст с 0.6%), 3.1% - "Атака" (ръст с 0.5%), 2.2% - АБВ. С 1% подкрепа партията на Бареков на практика изчезва.

 

Общият извод от проучването е, че единствено в център-дясно е налице консолидирана подкрепа. Останалият политически спектър и на равнище партии, и на равнище лидери е силно фрагментиран. Това не позволява мобилизация на обществена енергия, независимо от запазващите се високи нива на недоволство от дейността на държавните институции и икономическата ситуация в страната. На този фон потенциален риск би дошъл основно от разширяването на нишата за радикални популистки проекти, експлоатиращи вътрешната или външна несигурност.

 

Проучването е проведено в периода 7 – 15 април 2015г. сред представителна извадка от 1020 пълнолетни граждани от цялата страна.